ČLÁNOK




Pražská akciová burza je v kríze a zaostáva za susedmi
30. januára 2001

Pražská akciová burza, ktorá bola kedysi najväčším trhom akcií vo východnej Európe, sa nachádza v kríze. Jej členská základňa sa zmenšuje, obrat je nízky a už päť rokov nezaznamenala žiadnu IPO. Spoločnosť ABN-Amro, ktorá patrila na pražskej burze medzi najrešpektovanejšie subjekty, oznámila v tomto mesiaci rozhodnutie opustiť český akciový trh, čo bolo pre imidž burzy tvrdým úderom, hoci ABN nebola na tomto trhu najväčším obchodníkom s akciami. Pred koncom minulého roka urobili podobné rozhodnutie tri menšie brokerské spoločnosti. Analytici sa obávajú, že tieto skutočnosti signalizujú začiatok zhoršovania atraktívnosti daného trhu. „Objemy obchodov na domácom akciovom trhu sa permanentne znižovali. Na trhu je skrátka príliš málo obchodných príležitostí,“ povedala hovorkyňa spoločnosti ABN Amro.

Pražská burza vstúpila do roku 2001 so 44 členmi, hoci iba pred tromi rokmi ich mala až 71. Analytici tvrdia, že pokles počtu členov bude pokračovať aj v tomto roku. Český akciový trh bol kedysi najväčším trhom v regióne (vďaka výške svojej kapitalizácie), podporený programom kupónovej privatizácie, počas ktorej prešli takmer zo dňa na deň veľké podiely v takmer 2000 firmách do rúk tisíciek akcionárov. Avšak táto situácia viedla k nedostatočnej transparentnosti a regulácie na trhu, čo odstrašilo zahraničných investorov. Kritici obviňujú vládu, že ignorovala rady zo strany investorov a Európskej únie. Množstvo investičných fondov, vytvorených počas kupónovej privatizácie, bolo kontrolovaných bankami, ktoré poskytovali pôžičky firmám, nachádzajúcim sa vo vlastníctve týchto fondov, následkom čoho sa vytvoril cyklus zadlženosti, ktorý prinútil vládu vynaložiť obrovské finančné prostriedky na záchranu viacerých veľkých finančných inštitúcií.

Pražská burza nezaznamenala IPO (počiatočné verejné ponuky) už asi päť rokov, pretože podniky sa snažia získavať prostriedky od bánk a prostredníctvom fúzií namiesto umiestňovania akcií na trhu. Burzu opustilo postupne 1500 firiem. Ich akcie boli buď vylúčené kvôli nízkej likvidite, alebo z dôvodu ich odkúpenia novými strategickými investormi. Keďže chýbajú nové emisie, väčšina transakcií sa sústreďuje na obmedzený počet blue-chips emisií, kým ostatné akcie sú takmer ignorované. „V súčasnosti sa oplatí investovať do dvoch telekomunikačných emisií, dvoch bankových, jednej chemickej a jednej tabakovej – a to je všetko. Na burze je iba 6-7 likvidných emisií, takže sa nedá vhodne diverzifikovať portfólio, “ povedal jeden z analytikov.

Údaje o obrate na burze sú ešte alarmujúcejšie. V prvom štvrťroku minulého roku sa bežne dosahoval denný obrat nad hodnotou 2 mld. Kč (50 mil. USD). Tento údaj poklesol až na denných 14 mil. USD, čo výrazne zaostáva za 30 mil. USD na burze v Budapešti a takmer 100 mil. USD vo Varšave. Predstavitelia pražskej burzy sú kritizovaní aj za to, že neurobili dostatočné opatrenia na vytvorenie nových aktivít. Kým iné burzy hľadali spôsoby vzájomného spojenia, pražská burza vykonala v tomto smere veľmi málo. Jediným zaujímavejším krokom na prilákanie nových akcií bolo vytvorenie „Nového trhu“ na pražskej burze na začiatku minulého roku s liberálnejšími pravidlami pre vstup. Avšak odteraz na tento trh nevstúpila ani jedna firma. Jediným faktorom, ktorý drží investorov na pražskej burze, je rast indexov, podporený priaznivým makroekonomickým vývojom v krajine a blížiacou sa privatizáciou piatich veľkých podnikov. V tomto roku sa očakáva rast hlavných indexov o 20 percent.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 11. 2024

USD 1,041 0,011
CZK 25,358 0,012
GBP 0,832 0,001
HUF 411,130 0,630
CAD 1,456 0,014

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS