Vo vývoji slovenskej ekonomiky do roku 2013 sa bude postupne zmierňovať v súčasnosti značné zaostávanie ekonomickej výkonnosti. Rozhodujúcim determinantom prekonávania technologickej a inovačnej medzery Slovenska za vyspelým svetom bude prílev priamych zahraničných investícií. Napriek výraznému zmierneniu zaostávania SR v ekonomickej výkonnosti za európskou pätnástkou (46 % hrubého domáceho produktu na obyvateľa v roku 1996, resp. 51 % v roku 2002) nemožno očakávať, že ekonomická výkonnosť SR v roku 2013 prekročí hranicu 75 % priemeru Európskej únie (EÚ). „Túto hranicu, ktorá sa v spoločnom trhovom priestore používa ako určitý ‚prah konkurenčnej zrelosti‘, by SR mohla dosiahnuť až po roku 2030,“ vyplýva z materiálu Rozpracovanie zámerov strategického rozvoja priemyslu do roku 2013, ktorý vypracovalo Ministerstvo hospodárstva SR (MH).
Napríklad v sektore priemyslu a služieb budú prioritne smerovať investície do výrob automobilových komponentov s dôrazom na elektrotechniku a elektroniku, presné strojárstvo, chémiu, farmaceutické výroby a služby s vysokou pridanou hodnotou, služby s high-technológiami a aplikačný softvér. Stimuláciu inovácií podporí transfer moderných technológií z výskumných inštitúcií do podnikateľskej sféry formou vedeckých a technologických parkov, podnikateľských a inovačných združení, sietí a centier. Ambíciou Slovenska, vzhľadom k veľkosti a sile ekonomiky, nebude realizácia výsledkov vedy, výskumu a vývoja na svetovej úrovni. Skôr pôjde o účelnú kombináciu efektívneho využívania dovezených poznatkov so selektívnym rozvojom domáceho výskumu. Celkové výdavky na vedu, výskum a vývoj sa budú postupne zvyšovať na úroveň malých krajín EÚ.
Zostrenie konkurenčného prostredia po vstupe do EÚ bude motivovať veľké slovenské subjekty k vypúšťaniu aktivít, ktoré nemajú priamu súvislosť s ich hlavnou činnosťou (outsourcing) a k znižovaniu zamestnancov. Podpora sa preto zameria i na stimuláciu rozvoja samostatnej zárobkovej činnosti a vzniku mikropodnikov. Jednou z rozhodujúcich síl rastu a produktivity ekonomiky Slovenska vo vývoji do roku 2013 bude aj snaha po dosiahnutí jej udržateľnej štruktúry. Vyústi až do obmedzovania výrob znečisťujúcich životné prostredie. Na druhej strane bude táto orientácia i nevyhnutným predpokladom pre udržanie si pozícií voči konkurencii najmä na vyspelých trhoch. Bude aj príležitosťou pre rozvoj nových výrob, využitie nových trhov a zmien v organizácii práce. Environmentálna záťaž ekonomiky Slovenska sa vo vývoji do roku 2013 celkovo výrazne zníži.