ČLÁNOK


,

Poznáme cenu ropy ale nie historických pamiatok
19. apríla 2003

Dvaja poradcovia administratívy amerického prezidenta Georgea W. Busha pre kultúru rezignovali na protest kvôli neschopnosti amerických síl zabránit rabovaniu neocenitelných pokladov z múzea starovekých pamiatok v Bagdade. Martin Sullivan, ktorý osem rokov viedol Bushov Poradný výbor pre kultúrne vlastníctvo a clen výboru Gary Vikan zdôvodnili svoju rezignáciu zlyhaním amerických síl v upozornení na hrozbu irackým historickým pamiatkam. „Poznáme cenu ropy ale rozhodne nepoznáme hodnotu historických artefaktov,“ povedal vo štvrtok Vikan, ktorý je riaditelom Walters Art Gallery v Baltimore.

Na zaciatku Spojenými štátmi vedenej vojenskej kampane proti Iraku k prvým krokom vojenských jednotiek patrila kontrola ropných polí. Múzeá, galérie a knižnice v Bagdade boli znicené vo vlne drancovania, ktoré vypuklo po páde vlády Saddáma Husajna minulý týžden, aj ked experti na pamätihodnosti uviedli, že zo strany amerických vojenských plánovacov dostali pred niekolkými mesiacmi uistenia o tom, že historické artefakty a miesta v Iraku budú chránené okupujúcimi silami. „Neviem, co sa stalo, takéto veci sa pre prípad vojny plánujú,“ dodal Sullivan, ktorý písomnú rezignáciu odoslal tento týžden.

Iracké Národné múzeum malo jedinecné artefakty dokumentujúce vývoj ludstva v starobylej Mezopotámii, jednej z najskorších civilizácií na svete. V zbierke múzea sa nachádzalo viac ako 80 tisíc tabúl s klinovým písmom, ktoré ešte mali byt preložené. Za castou krádeží sú podla všetkého profesionálni zlodeji umenia, informovali o tom významní archeológovia, ktorí sa stretli vo štvrtok v Paríži, aby hladali možnosti záchrany irackého kultúrneho dedicstva. Medzi chýbajúcimi klenotmi nesmiernej hodnoty je 4 tisíc rokov stará sumerská strieborná harfa z Uru, ci sumerská váza z Uruku. Bronzovú sochu Basitki z Akkadského královstva odniesli napriek jej vysokej hmotnosti.

Biely dom vo štvrtok zopakoval, že rabovanie bolo neštastné, ale americké vojenské sily museli chránit infraštruktúru Iraku. „Je neštastím, že k rabovaniu a niceniu došlo a my sme ponúkli odmenu tým, ako povedal minister (obrany) Donald Rumsfeld, ktorí exponáty vrátia do múzea,“ uviedla hovorkyna Bieleho domu Claire Buchanová v texaskom Crawforde, kde trávi prezident Bush Velkonocné sviatky. Riaditel FBI Robert Mueller dodal že vyslali do Iraku agentov, ktorí majú pomôct s vyšetrovaním prípadov a Interpol bude prostredníctvom clenských štátov dávat pozor na prípadný predaj artefaktov.

Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) vypocul

doteraz takmer 10 000 Iracanov žijúcich v USA za úcelom získat možné informácie o irackom vedení, vojenských zariadeniach alebo s cielom zabránit prípadným teroristickým útokom na Spojené štáty. Informoval o tom vo štvrtok na tlacovej besede riaditel FBI Robert Mueller. Mnohí s vypocutých Iracanov ušli do USA pred irackým diktátorom. Na základe interview bolo podla šéfa FBI zostavených približne 250 správ pre americkú armádu. Informácie z nich mali pomôct odhalit zariadenia na výrobu zbraní, podzemné bunkre, sklady. Agenti Federálneho úradu pre vyšetrovanie pomáhajú v Iraku odhalovat aj osoby, ktoré odcudzili z múzeí a knižníc iracké historické pamiatky. FBI tiež iniciovala, aby krajiny vo svete sledovali výskyt takýchto predmetov na legálnom alebo ciernom trhu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 12. 2024

USD 1,040 0,000
CZK 25,135 0,030
GBP 0,828 0,002
HUF 411,730 2,970
CAD 1,499 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS