ČLÁNOK




Pozitíva novej meny pocíti Slovensko v dlhodobejšom horizonte
24. apríla 2009

Aj keď sa v súčasnosti zavedenie eura na Slovensku a jeho stabilita v porovnaní s oslabovaním mien okolitých krajín často hodnotí ako nevýhoda, podľa Ministerstva financií (MF) SR ako aj Národnej banky Slovenska (NBS) je potrebné výhodnosť zavedenia novej meny vnímať hlavne z dlhodobého hľadiska. „V horizonte niekoľkých rokov je pre investora dôležitejším faktorom stabilné prostredie bez kurzových výkyvov, ako krátkodobo lacnejšie náklady kvôli znehodnoteniu lokálnej meny,“ konštatuje rezort financií a NBS v správe o zavedení eura a jeho dopadoch na slovenskú spoločnosť. V posledných mesiacoch síce Slovensko stráca štatisticky svoju konkurencieschopnosť voči ostatným krajinám Višegrádskej štvorky (V4), avšak podľa ministerstva financií nie je jednoznačne možné odhadnúť vývoj devízových kurzov do budúcnosti. Nie je preto možné povedať, či je oslabenie mien spomínaných krajín dočasné, alebo bude pretrvávať naďalej. „Dá sa očakávať, že po skončení recesie budú opäť meny krajín V4 posilňovať, a to bude znamenať zlepšenie cenovej konkurencieschopnosti slovenského exportu,“ dodáva centrálna banka.

Vstup do eurozóny tak pre Slovensko podľa záverov NBS a ministerstva financií prináša podstatne viac výhod s dlhodobou pôsobnosťou ako rizík v krátkodobejšom horizonte. Práve kurzová stabilita je jednou z oblastí, kde je aj napriek krátkemu obdobiu od prijatia novej meny viditeľný jeho vplyv. Slovenská ekonomika tak mohla pozitíva novej meny pocítiť už oveľa skôr ako bol oficiálny vstup do eurozóny. „Kurz slovenskej koruny voči euru bol fixný už de facto od druhej revalvácie centrálnej parity koncom mája 2008. Od tohto obdobia sa situácia vo svetovej ekonomike výrazne zhoršila, čo sa prejavilo v náraste averzie investorov k riziku, v poklesoch akciových indexov na mnohoročné minimá, a tiež vo zvýšenej volatilite na devízových trhoch,“ konštatuje sa v správe. Meny krajín V4 zaznamenali po akcelerácii krízy v lete minulého roka výrazné zvýšenie výkyvov ich kurzov a oslabenie voči euru v niekoľkých desiatkach percent. Vývoj slovenskej koruny bol však vzhľadom na vstup do eurozóny stabilný. „Takáto garancia stabilného kurzového vývoja je pozitívnym signálom pre investorov, keďže im umožňuje lepšie predpovedať vývoj v ich obchodných vzťahoch,“ uvádza správa. Od začiatku minulého roka napríklad poľský zlotý znehodnotil o 30 %, maďarský forint približne o 20 % a česká koruna o 5 %. Znehodnotenie týchto mien od zafixovania kurzu slovenskej koruny je pritom ešte o niekoľko percent výraznejšie.

Komplexne vyhodnotiť a presne stanoviť ekonomické prínosy novej meny pre slovenskú ekonomiku však podľa centrálnej banky a ministerstva financií nie je v súčasnosti pre krátkosť času možné. „Takéto analýzy bude možné vykonať až s dlhším časovým odstupom, keď bude k dispozícii väčší počet relevantných štatistických údajov a výhody plynúce z prijatia eura sa naplno prejavia v ekonomike. Navyše, v súčasnosti je ekonomika SR ovplyvňovaná dopadmi globálnej finančnej a hospodárskej krízy,“ dopĺňajú.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 12. 2024

USD 1,040 0,000
CZK 25,135 0,030
GBP 0,828 0,002
HUF 411,730 2,970
CAD 1,499 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS