Poštová banka plní všetky kritériá požadované bankovým dohľadom a reguláciou a nie je potrebné voči nej vykonávať nejaké mimoriadne kroky zo strany Národnej banky Slovenska. Vyhlásil to v utorok na tlačovej konferencii guvernér centrálnej banky Jozef Makúch. Bankový dohľad podľa neho udalosti v Poštovej banke monitoruje dlhodobo, a ak je potrebné, vykonáva dohliadky. Bankový dohľad je však neverejné konanie, detaily preto neprezradil.
Poštová banka podľa medializovaných informácií požičala klientom na Cypre takmer 550 mil. eur, čo je štvrtina objemu všetkých úverov poskytnutých touto finančnou inštitúciou. Prílišná angažovanosť slovenského bankového sektora voči klientom na Cypre môže byť podľa centrálnej banky rizikom, čo skonštatovala aj vo svojich správach. Podľa Makúcha však hovorila o sektore ako celku a Poštovú banku ako nositeľa týchto úverov nikdy priamo neoznačila. „Pre nás je to individuálny údaj, ktorý nezverejňujeme,“ dodal.
Spomínané úverové aktivity Poštovej banky však podľa guvernéra Národnej banky Slovenska, ktorá vykonáva aj bankový dohľad, však nie sú niečím, čo by sa udialo jednorazovo. „Je to dlhodobo sledovaný vývoj, ktorý monitorujeme, ale ten vývoj je v súlade s limitmi, ktoré Poštová banka má. Čiže nie je dôvod na nejaké mimoriadne opatrenia,“ tvrdí.
Poštová banka, ktorá je piatym najväčším bankovým domom na Slovensku, podľa informácií denníka SME nevysvetlila, prečo sa rozhodla poskytnúť taký objem úverov klientom z Cypru. Banku ovláda skupina J&T, menší podiel v nej má aj podnikateľ Mário Hoffmann. Na slovenské pomery je podľa denníka SME nezvyklé, keď veľká banka požičiava stámilióny eur na Cyprus. Slovenská sporiteľňa a VÚB, čo sú dve najväčšie banky u nás, žiadne takéto pôžičky neposkytli. V Tatra banke, ktorá je treťou najväčšou, bola suma zanedbateľná, vlani išlo o 21 tis. eur.