Poslanci posunuli do druhého čítania novelu zákona o bankách, ktorou sa má primárne transponovať európska legislatíva z júna 2013 na zlepšenie fungovania finančných domov. Cieľom je implementovať požiadavky na úverové inštitúcie a dohľad nad nimi, ako aj nad investičnými spoločnosťami. Zámerom zmien je zaviesť nové medzinárodné štandardy Basel III. do bankovej regulácie. Dôvodom je finančná kríza, ktorá podľa materiálu odhalila nedostatky vo fungovaní bánk a tiež procyklické mechanizmy, ktoré prispeli k jej vzniku.
Právne predpisy Európskej únie sa zameriavajú aj na pravidlá pre správu a riadenie týchto finančných domov, vrátane efektívnych a primeraných sankčných režimov, ktoré budú odrádzať tieto subjekty od porušovania všeobecných zásad a predpisov. Dôraz sa tiež kladie na obmedzenie nadmernej závislosti na externých ratingoch a na zmenšenie procyklických mechanizmov vo finančnom systéme použitím kapitálových rezerv, resp. kapitálových vankúšov ako nástrojov politiky obozretnosti na makroúrovni.
V materiáli sa ďalej uvádza, že Národná banka Slovenska by zároveň mala mať väčšie kompetencie pri dohľade nad finančnými subjektmi. Ak zistí rizikové nedostatky, mala by informovať európsky orgán dohľadu. Taktiež môže zvýšiť intenzitu dohliadok, môže si vyžiadať predloženie osobitných správ, môže aj podrobnejšie preskúmať plány banky. Povinnosťou centrálnej banky je vypracovávať každoročne plán dohliadok na mieste a na diaľku s ohľadom na výsledky stresového testovania bánk.
Táto norma sa podľa vyjadrení ministra financií Petra Kažimíra snaží zaviazať banky, aby sa správali zodpovednejšie, aby si vytvárali tzv. kapitálové vankúše a aby boli menej závislé od rizikových operácií. Transpozícia smerníc sa venuje bezpečnejšiemu podnikaniu bánk, čo znamená podľa Kažimíra väčšiu istotu pre vkladateľov. Navrhuje sa, aby zákon nadobudol účinnosť 1. augusta 2014 okrem niektorých ustanovení, ktoré nadobudnú účinnosť 1. januára 2015, resp. 1. januára 2016.