Rozpočet zohľadňuje prebiehajúcu konsolidáciu verejných financií a implementáciu nových fiškálnych pravidiel Európskej komisie – definuje maximálne výdavky štátu a zároveň stanovuje limity verejných výdavkov.
Vláda sa rozhodla pripraviť 4-ročný plán ozdravenia verejných financií s postupným znižovaním deficitu a to z úrovne 4,7% HDP v roku 2025 na 3,7% HDP v roku 2026 a na 3% HDP v roku 2027. V roku 2027 by zároveň malo prísť k zastaveniu rastu zadlžovania.
Európska komisia vo svojom hodnotení skonštatovala, že náš 4-ročný plán ozdravenia verejných financií je v súlade s požadovanými pravidlami a že aj predstavená konsolidácia prispeje k dosiahnutiu cieľa – teda k plánovanému poklesu deficitu na 3 % HDP do roku 2027 a následne aj ku stabilizácii a poklesu dlhu.
Z hodnotenia Európskej komisie vyplýva, že rozpočtové plány Slovenskej republiky sú zodpovedné a ambiciózne. Európska komisia vyhodnotila strednodobý plán Slovenska ako v súlade s pravidlami. Z porovnania plánov ostatných krajín dokonca vyplýva, že žiadna krajina EÚ nemá ambíciu ozdraviť verejné financie výraznejšie ako Slovensko.