Posilňovanie amerického dolára voči jednotnej mene eurozóny by nemalo mať podľa analytikov na slovenskú ekonomiku výraznejší dopad napriek tomu, že väčšine podnikov vyhovuje slabší dolár. Ide o podniky dovážajúce najmä suroviny za americkú menu. Podľa analytika UniBanky Viliama Pätoprstého je totiž len málo slovenských podnikov, ktoré majú záväzky v dolároch a nemajú v tejto mene denominované inkasá za predaj vlastných tovarov a služieb. Podnikov vyvážajúcich produkciu za doláre, ktorým posilňovanie americkej meny vyhovuje, je menej.
Kurz amerického dolára a eura uplynulý týždeň prelomil kľúčovú hranicu a dolár posilnil tesne k 1,0800 USD/EUR, čím sa kurz slovenskej meny a dolára dostal nad úroveň 38 SKK/USD. Podľa analytika Ľudovej banky Mária Blaščáka je však súčasný kurz koruny a dolára pod 40 SKK/USD stále výhodnejší ako v rovnakom období uplynulého roka. Neočakáva preto výraznejší dopad na ekonomiku, ani výraznú zmenu cien pohonných látok. „V prípade ďalších pozitívnych údajov o americkej ekonomike by mohol dolár zhodnotiť k úrovni 1,0550 USD/EUR a kurz koruny a americkej meny by sa tak mohol kótovať od 39,50 SKK/USD do 39,90 SKK/USD,“ skonštatoval Blaščák, ktorý však výraznejšiu volatilita kurzu koruny a dolára neočakáva. Dolár by sa podľa neho mal voči euru obchodovať do konca roka v pásme do 1,0550 USD/EUR do 1,1065 USD/EUR, pričom prelomenie týchto hraníc dá kurzu impulz ďalšiemu smerovania.
Podľa analytika Tatra banky Róberta Pregu by sa však posilňovanie dolára malo zastaviť v budúcom roku, prípadne ešte v poslednom štvrťroku tohto roka. Vývoj by mal podľa neho otočiť veľký deficit bežného účtu v USA a vyšší ekonomický rast v eurozóne. „Euro by malo posilniť na úroveň okolo 1,20 USD/EUR alebo aj nad,“ skonštatoval Prega, podľa ktorého pozitívne očakávania budúceho vývoja ekonomiky eurozóny ešte nie sú pretavené do kurzu eura.
Silný dolár by sa podľa Pätoprstého najviac prejavil v zahraničnom obchode, keďže Slovensko platí v americkej mene o necelých 30 % viac dovozov ako inkasuje v dolároch za vývozy. V prípade radikálneho posilnenia dolára až pod hranicu parity by sa tak podľa neho mohol zhoršiť očakávaný pozitívny trend vo vývoji bežného účtu, ale aj zvýšiť rast cenovej hladiny najmä cez rastúce ceny pohonných hmôt. „Dlhodobo pretrvávajúci trend posilňovania USD voči EUR, ktorý však neočakávam, by znamenal aj spomalenie rastúcej inklinácie k vkladom denominovaným v euro,“ skonštatoval.
Uplynulý týždeň sa kurz amerického dolára a eura dostal na štvormesačné minimum, keď európska mena prelomila kľúčové technické úrovne a dostala sa pod 1,10 USD/EUR. V úvode týždňa pritom ešte dolár testoval najvyššie úrovne od začiatku mesiaca okolo 1,1230 USD/EUR. Kurz slovenskej meny sa tak posunul z úrovne 37,700 SKK/USD nad 38,500 SKK/USD. Zhodnocovaniu dolára pomohli pozitívne čísla a očakávania o americkej ekonomike, kým zverejnené hodnoty aj očakávania o ekonomickom raste eurozóny sú pesimistickejšie.