Stagnácia privatizačných projektov zrejme nepovedie k výraznejšiemu znehodnoteniu mien stredoeurópskych krajín. Príliv kapitálových investícií totiž pokryje aj prípadné výpadky privatizačných výnosov, zhodujú sa analytici. Zlé podmienky na trhoch a nesmelý prístup vlád spôsobili, že Poľsko, Maďarsko, ČR aj Slovensko zaostali tento rok s privatizáciou ďaleko za pôvodnými plánmi. Posledný neúspech zaznamenala Česká republika, keď Agrofert definitívne zanechal nákup 63 % štátnych akcií v Unipetrole.
Analytici sú však viac-menej presvedčení, že vďaka postupujúcemu ekonomickému zbližovaniu s Európskou úniou (EÚ) si krajiny udržia dostatočný príliv kapitálu na stredoeurópske dlhopisové trhy, a prinajmenšom sa tak vykompenzujú meškajúce príjmy z privatizácie.
„Rozhodne si treba uvedomiť, že tento región je na ceste k inštitucionálnej konvergencii s EÚ. Sú to skôr portfóliové investície ako privatizačné výnosy, čo ťahá ich meny hore,“ povedal Thomas Browne, stratég pre stredoeurópske devízové trhy z nemeckej Deutsche Bank. „Otázka dlhopisov je stále veľmi dôležitá. Poľské sadzby síce výrazne klesli, stále sú však veľmi atraktívne, keď si zoberiete do úvahy, kde sú v tejto chvíli sadzby v USA,“ dodal Ashley Dodd-Noble, stratég pre rozvíjajúce sa trhy z BNP Paribas.