Poľsko bude musieť zaplatiť viacerým firmám 1,2 mld. USD ako kompenzáciu za stratu daňových prázdnin, ktoré im udelilo a ktorých zrušenie požaduje Európska únia (EÚ) ako podmienku na vstup do spoločenstva. Informoval o tom poľský minister hospodárstva Jacek Piechota.
Poľsko v minulosti udelilo domácim aj zahraničným firmám veľkorysé daňové prázdniny výmenou za to, že podniky odštartujú svoje aktivity v špeciálnych ekonomických zónach v regiónoch s vysokou nezamestnanosťou. Pravidlá EÚ o spravodlivej konkurencii však zakazujú 100-percentné daňové výnimky, ktoré udelila Varšava. Poľsko sa preto rozhodlo zrušiť časť daňových úľav, musí ale investorom vyplatiť kompenzácie, aby sa vyhlo zložitým súdnym sporom.
Minister Piechota povedal, že Poľsko bude musieť počas niekoľkých rokov vynaložiť na kompenzácie 2-5 mld. zlotých, čo predstavuje 485 mil. USD až 1,21 mld. USD, čím sa výrazne zaťaží už aj tak oslabený štátny rozpočet. „Finálne náklady na úpravu pravidiel v rámci špeciálnych ekonomických zón v súlade s normami EÚ budú závisieť od rokovaní s Bruselom, avšak odhadujeme ich približne na 2-5 mld. zlotých,“ vysvetlil Piechota. Poľská vláda musí rýchlo konať s cieľom zabezpečiť spravodlivé konkurenčné prostredie, ak chce ukončiť rokovania o členstve v EÚ načas v decembri.
Na základe programu ekonomických zón, odštartovaného v roku 1997, poskytlo Poľsko firmám 10-ročné daňové prázdniny, ako aj ďalšie 50-percentné daňové úľavy počas nasledujúcej dekády. Program prilákal obrovské investície vo výške miliónov dolárov od firiem ako General Motors a Toyota a bol kľúčovým prvkom pri konkurenčnom boji Poľska s Maďarskom a Českou republikou pri lákaní priamych zahraničných investícií. Poľská vláda prestala povoľovať vstup nových investícií do špeciálnych ekonomických zón za pôvodných podmienok na konci roku 2000. Kabinet vypracoval viaceré návrhy, týkajúce sa pokračovania existencie ekonomických zón, musí však prerokovať s EÚ, aká forma zón je podľa pravidiel únie prijateľná.