Väčšina pozorovateľov na Slovensku súhlasí s názorom, že budúce septembrové parlamentné voľby, a nie zodpovednosť za verejné financie zostanú hlavným cieľom politických strán na Slovensku do najbližších parlamentných volieb.
Podľa názoru analytika Deutsche Bank Jeffa Gableho, si slovenská vláda nerobí starosti s rizikami štátneho rozpočtu. „Možno si uvedomuje súčasný stav, ale kvôli predvolebným preferenciám nie je ochotná krátiť výdavky,“ dodal. „V nasledujúcich mesiacoch očakávame politickú nestabilitu, takže pozornosť vládnych strán sa pravdepodobne skôr sústredí na predvolebný boj ako na zlepšenie fiškálnej situácie,“ uviedol ďalší analytik z Londýna.
Piatkové zvýšenie úrokových sadzieb Národnou bankou Slovenska (NBS) o 50 bázických bodov, deň po znížení úrokových mier v Poľsku a v ČR, prekvapilo mnoho analytikov. NBS pritom naznačila opätovné sprísnenie monetárnej politiky v prípade, že sa nepodniknú žiadne kroky pre to, aby sa situácia zlepšila.
Hoci je nevyhnutné skrátiť rozpočtové výdavky, pozorovatelia sa obávajú, že rázne kroky by mohli dopomôcť k víťazstvu Vladimíra Mečiara. Očakáva sa, že ostatné politické strany neumožnia predsedovi HZDS zostaviť vládu i napriek tomu, že sa predpokladá jeho volebné víťazstvo.
Podpredseda vlády pre ekonomiku Ivan Mikloš sa zaviazal podniknúť kroky na udržanie fiškálneho deficitu blízko hranice 3,5 % hrubého domáceho produktu HDP stanovenej Medzinárodným menovým fondom (MMF) a predvstupovými rozhovormi s Európskou úniou (EÚ). Analytici sa však domnievajú, že neochota ministrov prevažne z rezortov zdravotníctva a práce a predvolebné spory medzi koaličnými partnermi môžu spôsobiť, že sľub sa nedodrží.
Analytici varujú, že takýto prístup vlády by mohol viesť k ďalším zvýšeniam úrokových mier. Ak sa však urobí aspoň nejaký pokrok v znížení výdavkov rozpočtu, banka sa podľa nich bude snažiť udržať úrokové miery aspoň do volieb. „S najväčšou pravdepodobnosťou zostanú úrokové miery stabilné, avšak iba za podmienky, že súčasná vláda preukáže aspoň minimálnu snahu stabilizovať situáciu,“ uviedol analytik Commerzbank Radomir Jac.
Iní odborníci varovali, že kabinet môže čeliť odsúdeniu zo strany MMF a EÚ, ktoré sa však pravdepodobne zdržia protestov, aby sa predišlo rastu podpory Mečiara. „Každá rozumná západná politická inštitúcia si dá veľký pozor pred veľkou kritikou súčasnej vlády práve kvôli budúcim voľbám,“ uviedol Gable.