ČLÁNOK




Polícia uskutočnila koordinovaný zásah v 12 internetových kaviarňach v Nitre
1. augusta 2003

Dňa 24. júla 2003 vykonali príslušníci nitrianskej kriminálnej polície doteraz najväčší protipirátsky zásah v histórii Slovenska, keď v rámci koordinovanej akcie vykonali kontrolu v 12 internetových kaviarňach v meste Nitra. Výsledkom tohto bezprecedentného zásahu bolo zabavenie 116 osobných počítačov používaných v kaviarňach, pri ktorých existuje dôvodné podozrenie, že na nich boli nelegálne nainštalované softvérové produkty rôznych výrobcov. Na základe paragrafu 160 Trestného poriadku bolo vydané uznesenie o začatí trestného stíhania vo veci porušenia autorského práva.

„Policajný zásah prebehol na základe podozrenia zo spáchania trestného činu porušovania autorského práva,“ povedal major Pavol Mekiňa, hovorca Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Nitre. „Na základe indícií z iných miest nitrianskeho okresu polícia pripravuje ďalšie zásahy proti tomuto druhu trestnej činnosti,“ dodal major Mekiňa.

„Softvérová kriminalita je na Slovensku stále aktuálnym problémom, ktorý spôsobuje škody nielen výrobcom softvérových produktov, ale aj ekonomike celého Slovenska,“ povedal Roman Karabelli, tlačový hovorca BSA v SR. „Prevádzkovatelia internetových kaviarní, ktoré sa na Slovensku tešia značnej obľube, by si mali tiež uvedomiť, že nesú zodpovednosť za všetky softvérové produkty, ktoré sú na ich počítačoch používané. “ dodal p. Karabelli.

Na základe výsledkov celosvetovej štúdie spoločnosti International Planning and Research Corporation oznámila organizácia Business Software Alliance v júni tohto roka, že miera softvérového pirátstva dosiahla v roku 2002 na Slovensku úroveň 45%. Znamená to, že zo všetkých predaných nových počítačov v SR v roku 2002, na 45% z nich bol nainštalovaný nelegálny softvér.

Na Slovensku dosiahli finančné škody vyplývajúce zo softvérového pirátstva v roku 2002 úroveň 907 mil. korún, pričom oproti roku 2001 to predstavuje nárast až o 155%. Nedávna nezávislá štúdia IDC z apríla 2003 pritom ukázala, že zníženie miery softvérového pirátstva na Slovensku o 10 percentuálnych bodov by do roku 2006 znamenalo pre našu krajinu zvýšenie daňových príjmov o 47 mil. USD, vytvorenie viac než tisíc nových pracovných miest a takmer zdvojnásobenie objemu odvetvia informačných technológií.

V súčasnosti monitoruje BSA 28 ďalších prípadov jednotlivcov a skupín, ktorí nelegálne kopírujú a distribuujú CD nosiče na území celého Slovenska. Okrem toho BSA sleduje 38 prípadov nelegálnej inštalácie počítačových programov u predajcov počítačov a 63 firiem s podozrením na nelegálne používanie softvérových produktov, z ktorých 16 prípadov je predmetom trestného stíhania. BSA sleduje tiež dodržiavanie autorského práva v internetových kaviarňach. V celkovom súhrne za rok 2002 bolo pritom monitorovaných 34 prípadov nelegálnej inštalácie počítačových programov u predajcov počítačov, 52 prípadov firiem s podozrením na nelegálne používanie softvéru a 26 prípadov jednotlivcov a skupín ponúkajúcich nelegálne kopírované CD prostredníctvom internetu.

Business Software Alliance (BSA) je vedúcou organizáciou zameranou na podporu bezpečného a legálneho on-line sveta, ktorá zastupuje vedúce softvérové a internetové spoločnosti z celého sveta v komunikácii s vládnymi inštitúciami a zákazníkmi na jednotlivých trhoch. Jej členovia patria do skupiny najrýchlejšie rastúcich spoločností na svete. BSA sa zasadzuje za ochranu autorských práv prináležiacich výrobcom programov, informuje o možných rizikách spojených s nelegálnym používaním softvéru a bojuje proti nelegálnej výrobe, distribúcii a používaniu softvéru.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS