Americký dolár včera pokračoval v nastúpenom trende oslabovania voči spoločnej európskej mene, za ktorou stoja obavy zo skutočnej sily oživenia amerického hospodárstva, no predovšetkým sklamanie investorov z tohtoročného výkonu akciových trhov (hlavný ukazovateľ cien akcií starej ekonomiky Dow Jones Industrial Average má tento rok „červené“ skóre -3%, S&P500 -10%, technologický Nasdaq Composite dokonca -20%). Po otvorení akciových trhov v stredu klesli všetky tri hlavné akciové indexy po tom, čo spoločnosti AMD a Apple oznámili zníženie svojich odhadov štvrťročných ziskov. Považuje sa to za jednu zo známok spomalenia rastu firemných investícií. Pokles maloobchodných tržieb a spotrebiteľskej dôvery minulý týždeň spochybnil aj tempo rastu spotreby domácností, ako jednej z hlavný zložiek amerického HDP.
Dôležitým indikátorom pre vývoj kurzu amerického dolára je vývoj na amerických akciových trhoch. Akciové indexy sú aktuálnym barometrom dôvery investorov k aktívam denominovaným v dolároch a ich očakávaní ekonomického oživenia USA. Aj keď výpredaj na akciových trhoch nemusí znamenať odchod investorov z amerických trhov, ale premieta sa zvyčajne do rastu cien dlhopisov, magnetom prílevu nových portfóliových investícií sú práve akcie. Skutočnosť, že USA importujú viac než exportujú znamená, že prehlbujúci sa schodok zahraničného obchodu musí byť pri danom kurze vykrytý zodpovedajúcim prílevom investícií zo zahraničia. Sklamanie nad výkonom akciových trhov a nedôvera v schopnosť amerických firiem dosiahnuť v rannej etape ekonomického oživenia zisky, ktoré by opodstatnili výšku ich cien však nové investície odrádzajú. Americká ekonomika pritom potrebuje získať prílev kapitálu zo zahraničia zodpovedajúci objemu asi 1 mld. USD denne, aby vyrovnala deficit bežného účtu platobnej bilancie. Správy o jeho prehlbovaní sú pre kurz dolára prirodzeným mlynským kameňom. Vo štvrtok sa očakáva správa o prehĺbení deficitu bežného účtu v 1. štvrťroku 2002 na 106,07 mld. USD (oproti 98,84 mld. USD na konci minulého roka), ako aj zhoršení deficitu zahraničného obchodu USA v apríli na 33mld. USD (oproti 31,6mld v marci).
Vývoj akciových indexov je preto vysoko korelovaný s vývojom kurzu americkej meny, aj keď tento vzťah platí silnejšie najmä v obdobiach klesajúcich cien akcií. Pokles akciových indexov motivuje investorov k rýchlejšiemu predaju dolárov, než naopak. Odzrkadľuje to aj skutočnosť, že po skúsenostiach minulých rokov kladú investori väčší dôraz na to, aby sa ceny akcií nevzďaľovali do stratosferických výšok v porovnaní s reálnymi ziskami ich spoločností. Priemerný pomer ceny/zisku amerických akciových indexov pritom stále prevyšuje úroveň európskych trhov. Situáciu okrem toho komplikuje rastúce goepolitické napätie, najmä potom, čo po septembrových útokoch padol status USA ako ekonomiky imúnnej voči globálnym konfliktom. Štatút „bezpečných aktív“, ku ktorým sa ako k poslednej záchrane utiekajú investori v časoch globálnych turbulencií si tak zachovali už len zlato a švajčiarsky frank. Ich vývoj je preto nepriamo úmerný poklesu cien amerických akcií a dolára. Rastúce geopolitické napätie pritom ilustrujú množiace sa správy okolo napätia na blízkom východe, v Kašmíre, oživujúce sa špekulácie o vojenskom zosadení Saddáma Husajna či nových teroristických útokoch v USA, respektíve na americké objekty v zahraničí.
Podľa prieskumu Merrill Lynch euro ostáva preferovanou menou veľkých inštitucionálnych investorov. Podľa výsledkov májového prieskumu považuje 65% z 282 portfóliových manažérov spravujúcich aktíva v objeme 711 miliárd USD kurz americkej meny za nadhodnotený, len 8% ho považuje za podhodnotený. Oproti tomu spoločnú európsku menu považuje 60% opýtaných investorov za stále podhodnotenú. Tomuto názoru prispeli aj optimistické údaje o poklese májovej inflácie v eurozóne na 2,0% voči 2,4% v apríli. Známky spomalenia inflácie oživili nádej, že ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb v eurozóne by mohlo byť oddialené až do septembra, čo by bolo pozitívom pre európsky hospodársky rast.
Zdá sa na negatívnom sentimente voči americkej mene sa veľa nemení. Vysvetľuje to tiež skutočnosť, že vyhlásenia amerického ministra financií o pokračovaní politiky silného dolára ostali devízovým trhom nepovšimnuté. Dôležitou správou pre kurz EUR/USD budú dnes zverejnené údaje o aprílovom zahraničnom obchode USA ako aj o vývoji deficitu bežného účtu v prvom štvrťroku. Pokiaľ sa potvrdia pesimistické očakávania, majú sa možno dovolenkári smerujúci do „dolárových“ krajín na čo tešiť.