Pomerne vysoký medzimesačný pokles peňažnej zásoby v júni spôsobili najmä neštandardné faktory. Zvýšené daňové príjmy štátneho rozpočtu, predovšetkým však platby dividend, spôsobili na jednej strane prepad v bankových vkladoch a na druhej strana zlepšenie deficitu bežného hospodárenia verejných financií. Informovala o tom Národná banka Slovenska (NBS).
Podľa predbežných dekádnych údajov sa peňažná zásoba M2 v júni vo fixnom kurze roku 1993 znížila o 14,2 mld. Sk a dosiahla 684,1 mld. Sk. Jej medziročná dynamika sa v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom spomalila o 3,7 percentuálneho bodu na 5,6 %. Na medzimesačnom znížení M2 sa v rozhodujúcej miere podieľali termínované vklady o 20,6 mld. Sk, čo bolo čiastočne kompenzované nárastom netermínovaných vkladov o 9,6 mld. Sk. Vklady v cudzej mene, ako i obeživo mimo bánk taktiež medzimesačne poklesli.
Pokles peňažnej zásoby bol spôsobený predovšetkým vplyvom neštandardných faktorov, ako aj odlišným vývojom deficitu štátneho rozpočtu, ktorý v júni 2003 zaznamenal mierne zlepšenie. Platba dividend Slovenského plynárenského priemyslu, a.s. do štátneho rozpočtu a do zahraničia, ako aj predĺžený termín splatnosti daní z príjmov pre daňové subjekty, ktorým vypracúva daňové priznanie daňový poradca, spôsobili odlev klientskych korunových vkladov z bankového sektora. Nakoľko termín na podanie daňového priznania bol 30. jún a príjmy z daní boli zúčtované na príjmovom účte štátneho rozpočtu 1. júla, pokles vkladov podnikov sa do čistého úveru vláde k ultimu júna nepremietol.
V medziročnom porovnaní pokračovala tendencia zrýchľovania dynamiky rastu netermínovaných vkladov, v porovnaní s koncom roka 2002 sa totiž zrýchlila z 9,8 % na 20,3 %. Obeživo mimo bánk prvýkrát v tomto roku zaznamenalo spomalenie medziročného tempa rastu, avšak naďalej sa pohybuje na relatívne stabilnej úrovni. Výrazné medzimesačné zníženie termínovaných vkladov sa prejavilo aj v spomalení ich medziročnej dynamiky rastu. Vklady v cudzej mene sa v júni znížili, čo spôsobilo medziročného tempa poklesu.