Najvýznamnejšou zmenou, ktorú priniesla novela zákona o verejnom obstarávaní je zavedenie podprahového obstarávania, ktoré umožní zaradiť do obstarávania aj plnenia, ktoré boli doteraz pre nízku cenu z verejného obstarávania vyňaté. Podľa novej úpravy sa bude verejné obstarávanie uplatňovať pri tovaroch a službách v cene od 250 tis. Sk do pol milióna Sk a prácach v hodnote vyššej ako 500 tis. Sk, no nepresahujúcej milión. V rámci podprahového obstarávania však bude možné uzatvoriť zmluvu na dodanie pomerne rýchlo. Zároveň však nová úprava zabezpečí zvýšenie konkurencie. Pri cene tovaru a služieb do 250 tis. Sk a hodnote prác menej ako pol milióna Sk sa navrhuje zjednodušený postup metódou rokovacieho konania bez zverejnenia. Podľa predsedníčky Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Rozálie Molnárovej novela zákona prinesie zvýšenie transparentnosti vo verejnom obstarávaní.
Ďalšou podstatnou zmenou v zákone je rozšírenie okruhu subjektov, ktoré môžu vykonávať činnosť obstarávateľa napríklad o Fond národného majetku, Slovenský pozemkový fond a prirodzené monopoly. Zároveň sa stanovila povinnosť pre ÚVO zverejňovať zoznam podnikateľov, ktorí sú oprávnení zúčastňovať sa verejného obstarávania, ako aj zoznam osôb, ktoré boli zo zoznamu vyradené. Vzhľadom na fakt, že od začiatku roka 2002 sa na verejnom obstarávaní budú môcť zúčastniť iba podnikatelia, certifikovaní ÚVO, bude podľa Molnárovej dôležitá registrácia podnikateľov. Keďže ÚVO bude údaje podnikateľov zapísaných v zozname štvrťročne aktualizovať a každý rok vydávať potvrdenia, bude preukazovanie spôsobilosti obstarávateľov pri podávaní ponúk zjednodušené. ÚVO dostal k 7. decembru 172 žiadostí o vydanie certifikátu a vydal 143 potvrdení obstarávateľa, z čoho bolo 13 % pre fyzické osoby. Úrad zároveň vyzval 21 osôb na doplnenie žiadosti.
Podľa riaditeľa odboru metodiky ÚVO Mikuláša Bakaya je jednou z možností racionalizácie verejného obstarávania spoločné obstarávanie viacerých obstarávateľov používaním rámcových zmlúv na opakujúce sa predmety obstarávania. Cieľom je zníženie cien obstarávaných tovarov vzhľadom na rozsah dodávok a zároveň nákladov na proces obstarávania.
Momentálne sa realizujú dva pilotné projekty. Centrálnym obstarávateľom je Ministerstvo vnútra SR pre uzavretie rámcovej zmluvy na dodanie osobných motorových vozidiel a Správa zariadení Úradu vlády pre dodanie kancelárskeho papiera. Podľa Bakaya sú práve rámcové zmluvy obsahom väčšiny pripomienok členských štátov Európskej únie (EÚ) k zmene smerníc EÚ, týkajúcich sa verejného obstarávania. Vzhľadom na počet pripomienok, presahujúci 650 návrhov, sa predpokladá vydanie nových smerníc až v budúcom roku. Následne bude podľa Bakaya obsah smerníc zapracovaný do zákona o verejnom obstarávaní.