Podľa Ministerstva hospodárstva SR (MH) sa napriek viacerým pokusom doteraz nepodarilo sprehľadniť systém podpory malého a stredného podnikania (MSP). Rezort upozorňuje, že podpora MSP je rozdrobená medzi viaceré rezorty, čo vedie k nekoordinovanosti celého systému a znižuje jeho účinok. „Nedostatkom nekoordinovaného a fragmentovaného prístupu, aký v súčasnosti existuje v SR, je nízka miera efektivity a nízka transparentnosť,“ varuje MH.
Ministerstvo opäť žiada, aby podporné programy spravovalo menej inštitúcií. V Analýze MSP, ktorú predložilo vláde, však konkrétne subjekty, ktoré by mali zo systému vypadnúť, nemenuje. Navrhuje tiež znížiť počet rôznych podporných programov a posunúť dôraz z podpory sektora k podpore konkrétneho podnikania, hlavne v jeho počiatočných fázach. V oblasti zlepšenia dostupnosti finančných prostriedkov pre menších podnikateľov naznačuje potrebu orientácia na nové nástroje financovania, ako napríklad prostredníctvom rizikového kapitálu, čo si však vyžiada zmenu legislatívy. Na ďalšie oblasti, ktoré sú pre podporu MSP nevyhnutné a ktoré treba zlepšiť, poukazuje rezort cez problémy malých a stredných podnikateľov.
Za najväčšie problémy, ktoré znevýhodňujú malé a stredné podniky na Slovensku, považuje ministerstvo diskriminačnú daň z príjmu. Oproti veľkým podnikom sú najviac znevýhodnené podnikajúce fyzické osoby (až 84 % MSP), ktoré musia platiť progresívnu daň z príjmu. „Okrem toho sú MSP diskriminované aj voči zahraničným, najmä veľkým investorom, a to hlavne pri poskytovaní daňových prázdnin,“ píše ministerstvo v analýze MSP.
Za ďalšie problémy MSP označuje MH vysoké odvodové zaťaženie. „U malých a stredných podnikov, u ktorých je vo všeobecnosti vyšší podiel mzdových nákladov na celkových nákladoch ako u veľkých podnikoch, sa negatívne prejavuje aj vysoký rozdiel medzi celkovými nákladmi práce vynaloženými zamestnávateľom na jedného pracovníka mesačne a čistým mesačným príjmom zamestnanca. Ten u nás predstavuje viac ako 50 %,“ upozorňuje ministerstvo. Drobných podnikateľov trápi aj často sa meniaca legislatíva, právna neistota a nefunkčný kapitálový trh. „Kapitálové financovanie predstavuje jeden z tradičných nástrojov rozvoja podnikov, vrátane MSP. V prípade, že je kapitálový trh nefunkčný, vzhľadom na obmedzený prístup k úverom sú MSP odkázané výlučne na financovanie rozvoja z kumulovaných vlastných zdrojov. Navyše, aj táto posledná možnosť financovania je v slovenských podmienkach obmedzená vzhľadom na už spomínané vysoké odvodové a daňové zaťaženie,“ dodáva MH.