ČLÁNOK


,

Podnikový informačný systém aj pre malé firmy
18. októbra 2002

Hranice medzi jednotlivými informačnými technológiami sa stierajú, možno aj preto neboli haly na tohtoročnom Invexe zamerané tak jednoznačne tematicky ako po minulé roky. Alebo to mohlo byť dané aj tým, že vystavovateľov i produktov bolo menej a ťažšie sa zoraďovali do kategórií.

Hojne však boli zastúpené softvérové produkty, respektíve softvérové riešenia. Softvérové firmy sa dnes viac sústreďujú na ponuku komplexných riešení pre riadenie firmy ako na samostatné počítačové programy. V oblasti hardvéru dominovali tlačiarne, skenery a ďalšie periférie. Pomerne slušne boli zastúpené aj telekomunikačné riešenia. Telekomunikácie sa už dávno považujú za súčasť informačných technológií. Pozrime sa bližšie na niektoré produkty zo spomínaných troch oblastí.

Ľahšia práca

Softvérová spoločnosť Navision, ktorú nedávno odkúpil Microsoft, sa zameriava na podnikové riešenia. Najnovšie prišla so systémom Advantis, ktorým chce dokázať, že podnikový informačný systém nemusí byť určený len veľkým a stredným firmám. Advantis je systémom pre malé firmy. V zjednodušenej podobe obsahuje všetky podstatné funkcie veľkých systémov. Systém umožňuje riadenie všetkých obchodných vzťahov vrátane vzťahov so zákazníkmi. Riešenie Commerce Portal umožňuje zákazníkom a obchodným partnerom pristupovať cez internet k relevantným firemným údajom (napríklad k aktuálnym cenníkom či produktovým katalógom).

Česká distribučná spoločnosť AV Media predstavila zaujímavé riešenie od kanadskej spoločnosti Robotel. Systém sa volá Smart Class (inteligentná trieda) a vnáša novú kvalitu do procesu vyučovania. Môže sa využiť v školách alebo vo firemných školiacich strediskách.

Počítače študentov sa prepoja s riadiacim počítačom lektora. Ten si môže zobraziť obsah monitoru ktoréhokoľvek študenta a sledovať jeho činnosť. Tiež môže po sieti individuálne s každým komunikovať. Zároveň môže rozdeliť skupinu na podskupiny a každej zadať inú úlohu. Študenti pritom nemusia sedieť v danej učebni, do systému sa môžu zapojiť aj na diaľku – cez počítačovú sieť.

Medzi klasickým „krabicovým“ softvérom zaujal prekladový program PC Translator 2003 od českej firmy Language Soft. Prekladá obojstranne, na jednej strane je vždy čeština alebo slovenčina, na druhej jeden zo šiestich svetových jazykov (spolu teda existuje dvanásť verzií). Každá verzia obsahuje tri časti: slovník, prekladač a prekladač webových stránok.

V slovníku vyhľadávame jednotlivé slovíčka, v prekladači zadávame na preklad celé vety. Oproti minulým verziám pribudla automatická kontrola pravopisu pre všetky jazyky. Prekladač webových stránok zobrazí cudzojazyčnú stránku v češtine (slovenčine) pri zachovaní pôvodných grafických prvkov. V novej verzii si možno dať si preložiť iba vyznačenú pasáž z textu, nielen celú stránku.

Kvalitnejšia tlač

V oblasti periférií už dlhšie existujú multifunkčné zariadenia, ktoré v sebe spájajú viacero funkcií. Na Invexe sa predstavil zaujímavý stroj D 1830 iD od firmy Develop. Spája v sebe funkcie tlačiarne, kopírovacieho stroja a faxu. Ide o veľkokapacitné zariadenie s rýchlosťou tlače až 18 strán za minútu.

Pri tlači si môžno zvoliť režim s vysokým kontrastom, vhodný pre tlač textov, alebo režim plynulého prechodu medzi odtieňmi, vhodný pre tlač fotografií. Kopírovací režim obsahuje zaujímavú funkciu 2 na 1. Tá umožňuje prekopírovať obsah dvoch stránok na jednu stránku, samozrejme, v zmenšenej veľkosti. Šetrí sa tým papier a toner. Faxuje sa rýchlosťou až 33,6 kilobitov za sekundu. Fax sa po odoslaní automaticky natočí podľa smeru papiera vo faxovom prístroji adresáta. Teda, ak máme text tlačený na šírku a adresát má papier postavený na výšku, text sa pootočí o 90 stupňov. D 1830 iD najprv nadviaže spojenie s faxom prijímateľa a zistí, ako má nastavený papier.

Inteligentným riešením je aj termotransferová tlačiareň T5000 od spoločnosti Printronix. Ide o zariadenie na tlač etikiet s čiarovými kódmi. Tlačí nielen na papier, ale aj na textil, hliníkové či plastové fólie. Tlačiareň sama kontroluje kvalitu a čitateľnosť každého vytlačeného čiarového kódu. V prípade nekvalitného kódu sa tlačiareň zastaví alebo kód označí preškrtnutím, prípadne ho opäť vytlačí. Používateľovi tak odpadá namáhavá ručná kontrola vytlačených kódov.

Zaujímavú službu ponúkala na Invexe spoločnosť Abel. Ide o renováciu použitých tlačiarenských kaziet. Ak opätovne použijete tú istú kazetu, šetríte peniaze i životné prostredie. Problém spočíva v tom, že vo väčšine prípadov sa zníži kvalita tlače. Firma Abel tvrdí, že kazety, zrenovované jej systémom, tlačia rovnako kvalitne, ako tie nové. Aby to dokázala, tlačila vo svojom stánku veľmi kvalitné obrázky na rôznych modeloch od firiem HP a Epson. Či vnútri týchto modelov boli skutočne zrenovované kazety, to sa, samozrejme, nedalo overiť.

Lepšia komunikácia

Medzi vystavenými mobilnými telefónmi zaujala Nokia 6250. Mobily sú väčšinou veľmi citlivé na vodu, vlhkosť, prach a ďalšie vplyvy prostredia. Toto je však model určený pre prácu v teréne. Je vodotesný, odolný proti prachu a nárazom. Mal by vydržať ponorenie do vody na jednu minútu, teplotu až do 50 stupňov Celzia a pád z trojmetrovej výšky na tvrdý povrch. Mikrofón a reproduktor sú chránené špeciálnou membránou. Displej a klávesnica sú privarené k prednému krytu. Samotný kryt je vyrobený z mimoriadne odolného plastu. Elektronické súčiastky vnútri telefónu sú chránené proti otrasom systémom pružného tlmiaceho uloženia.

Vývojom prechádzajú aj tradičné stolné telefóny. Ako ukážka môže poslúžiť digitálny prístroj M780 od spoločnosti EADS Telecom. Obsahuje 24-riadkový dotykový displej, takže väčšinu funkcií spustíte jednoduchým dotykom prsta. Po pridaní rozširujúcich modulov vzrastie kapacita telefónu na 60 programovateľných tlačidiel s grafickým displejom na zobrazenie jednotlivých hovorov a služieb. Prístroj má alfabetickú klávesnicu na vyhľadávanie v elektronickom telefónnom zozname alebo na využitie služieb, ako je kalkulačka, organizátor termínov a podobne. M780 je uspôsobený aj na pripojenie do dátových sietí, umožňujúcich telefonovanie cez internet. V sieti pritom môžu byť pokojne zapojené aj telefóny od iných výrobcov.

V oblasti telekomunikácií sú najväčším trendom bezdrôtové spojenia. Spoločnosť Siemens predstavila celú sériu bezdrôtových modulov, ktoré umožňujú výmenu dát s centrálnym počítačom. Možnosti ich využitia sú skutočne široké. Moduly pre obchod a priemysel môžu byť napríklad súčasťou zariadení na sledovanie stavu zásob v sklade. Pracovník skladu sa voľne pohybuje medzi materiálom s čítačkou čiarových kódov. Informácie, ktoré načíta, sa rádiovými vlnami okamžite prenášajú do podnikového informačného systému. Alebo návštevník reštaurácie zaplatí účet platobnou kartou priamo pri stole a údaje z platobného terminálu sa okamžite prenesú do registračnej pokladnice.

Bezdrôtové riešenia majú svoj zmysel aj v automobiloch. Modul môže napríklad zaznamenať nafúknutie airbagov a automaticky zavolať záchrannú službu. Počas jazdy získa rôzne informácie z internetu a poskytne ich vodičovi. Vodič sa takýmto spôsobom dozvie, kde sa nachádza najbližšia reštaurácia či čerpacia stanica.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS