Podnikateľské prostredie sa podľa PAS opäť zhoršilo
Index podnikateľského prostredia, ktorý Podnikateľská aliancia Slovenska pravidelne zostavuje na základe vlastného prieskumu, zaznamenal oproti predchádzajúcemu štvrťroku pokles o 1,15 % na 122,0 bodu
Podnikateľské prostredie na Slovensku sa v treťom štvrťroku tohto roka podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) opäť mierne zhoršilo. Aktuálna hodnota Indexu podnikateľského prostredia (IPP), ktorý aliancia pravidelne zostavuje na základe vlastného prieskumu, je 122,0 bodu, pričom tento index zaznamenal pokles už piatykrát za sebou. V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom roka 2007 predstavuje jeho zníženie 1,15 %. Najväčší pokles v treťom štvrťroku podľa PAS zaznamenala položka pracovnoprávna legislatíva s výrazným poklesom o 7,74 % a dosiahnutou aktuálnou hodnotou 103,9 bodu. Podľa aliancie tento pokles vyplýva z novely Zákonníka práce, ktorá nadobudla účinnosť 1. septembra 2007. „Zvýšenie nákladov na prepúšťanie, zvýšenie vplyvu zástupcov zamestnancov na fungovanie podnikov ako aj obmedzenie možnosti zamestnávania na dobu určitú vytvárajú bariéry na trhu práce a prinášajú podnikateľom zvyšovanie nákladov. Závažným problémom je aj právna neistota zamestnávateľov vyplývajúca z nejasnej formulácie závislej práce,“ uvádza aliancia.
Druhý najväčší pokles oproti predchádzajúcemu štvrťroku pripísali podnikatelia položke efektívnosť hospodárenia štátu a prístup k štátnej pomoci. Táto položka podľa podnikateľskej aliancie zaznamenala pokles o 4,76 % s aktuálnym počtom bodov 69,1. „Obavy spôsobuje návrh zákona o zdravotných poisťovniach, ktorý predpokladá zákaz vyplácania dividend akcionárom súkromných zdravotných poisťovní, čo nielen zneisťuje investorov, ale aj prináša riziko v podobe možného negatívneho dopadu na verejné financie,“ uvádza PAS. Tretí najväčší pokles, tiež o 4,76 %, zaznamenala položka zrozumiteľnosť, použiteľnosť a stálosť právnych predpisov s aktuálnou hodnotou 63,6 bodu. Podnikateľom podľa PAS prekáža chýbajúca snaha o riešenie podstatných vecí a „chaotické“ opätovné zmeny pracovnej, odvodovej a daňovej legislatívy, ktoré komplikujú a zdražujú podnikanie. Podnikateľov naďalej trápia aj položky vymáhateľnosť práva, funkčnosť súdnictva a napokon aj legislatíva upravujúca odvody. Ako ďalej konštatuje PAS, tento vývoj odráža negatívny postoj podnikateľov k navrhovaným zmenám v sociálnom systéme.
Najväčší nárast, o 2,82 % v porovnaní s predošlým štvrťrokom, zaznamenala opäť položka prístup k finančným zdrojom, ktorá dosiahla aktuálnu bodovú hodnotu 250,9 bodu. Druhou najlepšie hodnotenou položkou IPP v porovnaní s predošlým štvrťrokom je regulácia cezhraničného obchodu, ktorej hodnotenie vzrástlo o 0,56 % na konečnú hodnotu 149,9 bodu. Na treťom mieste a zároveň ako posledná rastúca položka sa umiestnila spoľahlivosť a finančná disciplína obchodných partnerov s nárastom o 0,56 % oproti predchádzajúcemu štvrťroku. Súčasná hodnota tejto položky je 134,3 bodu.
Hodnoty IPP vypočítava PAS od 1. júla 2001, keď referenčná hodnota predstavovala 100 bodov. PAS vznikla v novembri 2001. Jej zakladateľmi sú Centrum pre hospodársky rozvoj (CPHR) a Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy INEKO. Aliancia združuje vybrané podnikateľské subjekty pôsobiace v SR a jej hlavným cieľom je skvalitňovanie podnikateľského prostredia na Slovensku. Podniky združené v PAS dosahujú ročné tržby na úrovni 367 mld. Sk a zamestnávajú približne 64 tisíc pracovníkov.