Zamestnávatelia a obchodné komory hlásiace sa k Iniciatíve za vládu zákona (Rule of Law Initiative) žiadajú transparentné a efektívne verejné obstarávania aj pri zákazkách s nízkou hodnotou. Mali by byť podľa nich zverejňované ex ante vo Vestníku Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO), čím by bola zabezpečená nevyhnutná miera transparentnosti, hospodárska súťaž v regiónoch, aj efektívne vynakladanie verejných financií.
Zástupcovia podnikateľov majú v návrhu novely zákona o verejnom obstarávaní výhrady najmä k ďalšiemu zvyšovaniu finančných limitov pre zákazky s nízkou hodnotou bez súťaže. Považujú to za obmedzenie transparentnosti a efektívnosti verejného obstarávania a preto vyzývajú poslancov Národnej rady SR, aby novelu zákona schválili so zabezpečením primeranej miery verejnej kontroly pri zákazkách s nízkou hodnotou. Parlament bude rokovať o novele zákona o verejnom obstarávaní v druhom čítaní na októbrovej schôdzi.
„Ako široká koalícia podnikateľských združení požadujeme základnú úroveň transparentnosti pri narábaní s verejnými prostriedkami tým, že sa zavedie povinnosť zverejňovať aj zákazky s nízkou hodnotou minimálne vo Vestníku ÚVO, čo zároveň umožní podnikateľským subjektom proaktívne vstupovať do procesu obstarávania formou predkladania ponúk,“ informoval v utorok prvý viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov Mário Lelovský.
Každý starosta, verejný obstarávateľ by podľa Lelovského mal mať povinnosť dať vedieť o obstarávaní. „Táto požiadavka je jednoduchá, verím, že bude vypočutá a že aj poslanci pri schvaľovaní novely zákona o verejnom obstarávaní na to poukážu. A potom možno ani nebude nutné zaoberať sa s limitmi,“ uviedol Lelovský. „Veríme, že to pochopia páni poslanci a že dajú priestor, aby sa čo najviac subjektov zapojilo do verejného obstarávania vďaka informovanosti, čím sa nepochybne zvýšia kvalita a výsledky verejného obstarávania,“ dodal.
Gabriel Galgóci z Americkej obchodnej komory (AmCham) súhlasil s vyjadreniami predsedu ÚVO Miroslava Hliváka o potrebe zvýšenia úrovne verejného obstarávania, ako aj dôvery k zodpovednému používaniu verejných prostriedkov aj bez rozsiahlych administratívnych povinností. „Zároveň však potrebujeme aj transparentné prostredie umožňujúce zdravú a férovú hospodársku súťaž a elimináciu všetkých predpokladov na korupčné praktiky, ktoré všetku dôveru v konečnom dôsledku ničia,“ uviedol Galgóci. Vyzval poslancov, najmä v hospodárskom výbore, aby prijali pozmeňujúce návrhy, ktoré pomôžu zvýšiť transparentnosť a efektívnosť verejného obstarávania aj pri zákazkách s nízkou hodnotou.
Mimovládna organizácia Transparency International Slovensko v analýze upozornila, že minuloročné zmeny vo finančných limitoch priniesli napríklad zníženie priemernej odhadovanej úspory, či skrátenie času na predkladanie ponúk pre uchádzačov. Aj zákazky s nízkou hodnotou by mali byť preto zverejňované vo Vestníku ÚVO, čo podpori férovú hospodársku súťaž, ako aj najmä malých a stredných podnikateľov, zabezpečí primeranú verejnú kontrolu využívania verejných zdrojov, uľahčí získavanie ponúk pre verejných obstarávateľov a posilní dôveryhodnosť procesov verejného obstarávania medzi podnikateľmi.