Zástupcovia európskych podnikateľov sa po vstupe kandidátskych krajín do Európskej únie (EÚ) neobávajú dramatických zmien, ako je napríklad prílev lacnej pracovnej sily, prísun lacného tovaru alebo vtiahnutie inflácie do eurozóny. V rámci diskusného fóra HNclubu na tému Rozšírenie EÚ – šanca pre rozvoj podnikania to povedal prezident Eurochambres Jörg Mittelstein Scheid. Eurochambres je organizácia združujúca obchodné a priemyselné komory Európy.
„Podobné obavy sa objavili pri vstupe južných krajín do EÚ, ale ani jedna z nich sa nenaplnila. V prípade Španielska znamenal vstup na medzinárodné trhy pozitívny impulz a spoločnosti z krajiny sa postupne stali konkurencieschopné,“ dodal.
Podpredseda vlády SR pre legislatívu Ľubomír Fogaš sa venoval predovšetkým harmonizácii slovenského práva s právom EÚ. „Zákony v rámci harmonizácie je ľahko prijímať, oveľa väčšie problémy nastávajú pri ich aplikácii v praxi,“ skonštatoval Ľ. Fogaš.
Diskusie sa zúčastnil aj predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory Peter Mihók a generálny tajomník Eurochambres Arnaldo Abruzzini. Diskutujúci sa zhodli, že vstup do EÚ predstavuje reálnu šancu na rozvoj podnikania na Slovensku, zároveň však bude znamenať zvýšenie nákladov, ktoré súvisia najmä s prechodom na právnu úpravu EÚ.
Eurochambres združuje v 34 krajinách viac ako 1 300 obchodných a priemyselných komôr, ktoré reprezentujú vyše 14 mil. obchodných spoločností z EÚ. Väčšinu z týchto spoločností tvoria malé a stredné podniky.