Inštitúcie zastupujúce podnikateľský sektor kategoricky odmietajú zvyšovanie spotrebných daní v tomto roku. „Sme proti tomu, aby sa pravidlá hry menili v priebehu roka. Je to absolútne nesystémové opatrenie, ktoré ide proti záujmom tejto ekonomiky,“ uviedol po pondelkovom stretnutí zástupcov združení podnikateľského sektora s prezidentom Rudolfom Schusterom predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory Peter Mihók. Dane podľa neho nemajú slúžiť len na napĺňanie príjmovej stránky štátneho rozpočtu, ale sú nástrojom fiškálnej politiky štátu. Slovensko by pritom podľa neho malo v budúcnosti dodržať harmonogram zvyšovania nepriamych daní schválený v negociačnom procese, čo znamená využitie prechodných období až do roku 2009.
Mihók zdôraznil, že združenia podnikateľov podporujú znižovanie priamych a zvyšovanie váhy nepriamych daní a pozitívne hodnotia aj navrhovanú 19-percentnú sadzbu dane z príjmov. Reforma sa však podľa nich nezaoberá daňovým základom a zabudlo sa aj na možnosť odpočítavať investície od daňového základu tak, ako je to štandardné vo väčšine vyspelých krajín. Združenia však nesúhlasia s jednotnou sadzbou dane z pridanej hodnoty (DPH) na úrovni 19 %, niektoré tovary a služby ako stavebné práce, lieky, zdravotnícke služby, potraviny, cestovný ruch, doprava a preprava, vzdelanie by sa totiž podľa nich mali zdaňovať zníženou sadzbou DPH. Podľa Mihóka združenia prezidenta nežiadali o nepodpísanie zákonov, len o to, aby pri rozhodovaní zobral do úvahy aj ich názory a pripomienky.
Prezident chce parlamentom schválené daňové zákony, ktoré majú zvýšiť niektoré spotrebné dane a zaviesť jednotnú sadzbu DPH na 19-percentnej úrovni, posúdiť do štvrtka 10. júla. Predtým, v stredu, sa však ešte chce poradiť so svojimi poradcami. Hlava štátu tak nevyužije zákonom danú 15-dňovú lehotu, aby sa daňovými zákonmi v prípade ich vrátenia mohli poslanci Národnej rady SR opäť zaoberať ešte na tejto parlamentnej schôdzi pred parlamentnými prázdninami. Ak prezident nepodpíše zákony, zástupcovia združení z podnikateľskej sféry budú o nich podľa Mihóka rokovať so všetkými parlamentnými stranami, vrátane opozičných.
Podľa ministra financií Ivana Mikloša prezident zákony pravdepodobne nepodpíše. „Ako poznám názory týchto poradcov, predpokladám, že o zákonoch môže parlament ešte rokovať,“ uviedol uplynulý týždeň Mikloš.