Spoločnosť Slovnaft ako druhý účastník tendra na privatizáciu Transpetrolu sa snaží celý proces spolitizovať, pričom sa opiera najmä o „antiruské argumenty“. Uviedol na utorňajšej tlačovej besede riaditeľ pre vonkajšie vzťahy ruskej ťažobnej spoločnosti Yukos Hugo Erikssen. Ako dodal, ak Yukos nadobudne 49 % akcií Transpetrolu, nebude geopolitické a strategické záujmy Slovenska žiadnym spôsobom ovplyvňovať. Zároveň Yukos podporuje vstup Slovenska do NATO a Európskej únie (EÚ).
Erikssen poukázal aj na vyjadrenie komisára EÚ Chrisa Pattena, podľa ktorého ak sa chce Slovensko integrovať, malo by byť otvorené investíciám zo všetkých krajín. Yukos bude podľa Erikssena podporovať záväzok Slovenska diverzifikovať dodávky ropy do roku 2017.
Ruskú ropu za alternatívny zdroj vo vzťahu k rope z arabských krajín považujú aj predstavitelia vlád Veľkej Británie a USA. Podľa Erikssena to vedeniu Yukosu tlmočili na ich spoločnom stretnutí. Ako uviedol, tieto krajiny plánujú znižovať svoju závislosť na rope, dovážanej z krajín OPEC. „Veríme, že je v európskom záujme exportovať ropu z ropovodu Družba a Adria a nie ju dovážať z arabských krajín,“ povedal.
Návrh na predaj 49-percentného balíka akcií spoločnosti Transpetrol ruskej ťažobnej spoločnosti Yukos predloží ministerka privatizácie Mária Machová na stredajšie rokovanie vládneho kabinetu. Podľa predloženej ponuky by mal Yukos za akcie Transpetrolu zaplatiť 74 mil. USD.
Jediným konkurentom ruskej ropnej spoločnosti vo finále tendra bol slovenský Slovnaft. Ten žiada vládu o opätovné zváženie ponuky oboch záujemcov a nové rozhodnutie o víťazovi súťaže. Slovenská rafinérska spoločnosť ponúkla podľa jej predstaviteľov za podiel v Transpetrole spolu 85,4 mil. USD. Návrh Slovnaftu totiž obsahoval platbu vo výške 65,4 mil. USD a bezodplatný prevod skladovacích nádrží a príslušnej infraštruktúry v troch skladovacích termináloch Slovnaftu v súčasnej účtovnej hodnote 20 mil. USD do vlastníctva štátu. Zástupcovia ministerstva privatizácie, privatizačného poradcu a Slovnaftu momentálne vedú prostredníctvom médií spor, či bol Slovnaft informovaný o tom, že pri posudzovaní ponúk sa do úvahy nebudú brať vecné plnenia. Majetkový vklad za zásobníky pre ropné výrobky by sa tak nezapočítaval do ceny ponuky.