Prezident Skupiny Svetovej banky James D. Wolfensohn si nemyslí, že by niektorá z krajín mala záujem na súčasných vysokých cenách ropy. Podľa jeho vyjadrenia na tlačovej besede v Prahe, cena ropy nad 30 USD za barel je až príliš vysoká a aj ministri krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) sa v súčasnosti vyjadrujú v prospech jej zníženia. Podľa J. Wolfensohna je dôležitou tiež otázka, či súčasní spotrebitelia ropy vychádzajú dostatočne v ústrety jej producentom z rozvojového sveta. „Je dôležité, aby vyspelé krajiny pomohli týmto štátom otvorením svojich trhov, napríklad aj pre poľnohospodárske produkty, čo by ich situáciu pomohlo zlepšiť,“ povedal.
Na margo súčasného slabého eura prezident SB poznamenal, že banka sa do diskusií o možnej intervencii v prospech eura nezapája. Z hľadiska stability svetového finančného systému je podľa neho dôležitá jeho transparentnosť a výrazná informovanosť. „Aby nedošlo k jeho rozpadu, je potrebné vytvoriť správne regulačné, finančné a právne rámce a bojovať proti korupcii v jednotlivých krajinách,“ uviedol J. Wolfensohn.
Prezident tiež poukázal na súčasný rozdiel v uskutočnených reformách medzi jednotlivými postkomunistickými krajinami. „Krajiny strednej Európy sú v tomto procese jednoznačne ďalej ako krajiny bývalého Spoločenstva nezávislých štátov a balkánske krajiny. K pokroku by však mohol prispieť nový program ruského prezidenta Vladimíra Putina, ktorého hlavným cieľom je boj proti korupcii a reforma finančného a právneho systému,“ skonštatoval J. Wolfensohn. Pre ďalší rozvoj krajín strednej Európy je podľa neho dôležité rýchle prispôsobenie ich legislatívnych systémov na systém platný v Európskej únii z hľadiska ich prístupového procesu do tohto zoskupenia. Svetová banka môže týmto krajinám podľa jeho slov pomôcť širokým spektrom informácií a rád, pretože na finančnú pomoc zo zdrojov SB v tomto regióne nie je až taký široký priestor.