Nové pravidlá pre fungovanie trhu s elektrinou a zemným plynom by mali pocítiť aj slovenskí občania, a to znížením ceny energií a skvalitnením služieb. Ako ďalej pre agentúru SITA uviedol podpredseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO) Ján Klepáč, nové pravidlá by mali prispieť k zníženiu cien, vytvoriť tlak na odstránenie ich prílišnej kolísavosti a zaviesť možnosť pre účastníkov trhu slobodne si zvoliť svojho dodávateľa. Podľa neho však proces liberalizácie trhu s energiami bude trvať niekoľko rokov.
Vďaka novým pravidlám sa môže vytvoriť prostredie s vyššou konkurenciou na energetickom trhu, hlavne pri dovoze energií nielen domácimi, ale aj zahraničnými dodávateľmi. „Možnosť voľby dodávateľa energií zatiaľ slovenskí občania nemajú, do 1. júla 2007 sú tzv. chránenými odberateľmi a ich dodávateľmi sú Slovenský plynárenský podnik (SPP) a príslušná distribučná energetická sústava,“ vysvetlil Klepáč. Je to podľa neho v súlade s legislatívou Európskej únie.
Ako ďalej Klepáč uviedol, z krajín Visegrádskej štvorky má Slovensko, Česká republika a Maďarsko svoje energetické trhy na porovnateľnej úrovni. Trh s energiami z hľadiska rozsahu konkurenčného prostredia podľa neho zatiaľ zaostáva v Poľsku. „Podľa môjho názoru sa z tohto hľadiska na prvom mieste predsa len nachádza Česká republika, za ňou nasleduje Slovensko a na treťom mieste sa nachádza Maďarsko,“ konštatoval Klepáč.
Prvenstvo Českej republiky v plynárenstve spočíva podľa Klepáča v tom, že v ČR sa podarilo diverzifikovať trh s plynom vďaka dodávkam nórskeho plynu. „Nie sú to veľké množstvá, keďže drvivá väčšina plynu pochádza stále z Ruskej federácie, ale predsa to už vytvára istý konkurenčný tlak,“ komentoval podpredseda ÚRSO. Výhodou českého elektro-energetického trhu je prítomnosť silného potenciálu vo výrobe elektrickej energie. „Ďalším faktorom je trojročné fungovanie operátora trhu s energiami, ktorý organizuje krátkodobé spotové obchody na báze akceptovania najlepšej cenovej ponuky,“ dodal Klepáč.
Vláda v stredu schválila dve nariadenia, ktoré stanovujú nové pravidlá pre fungovanie trhu s elektrinou a zemným plynom. Nové pravidlá upravujú organizovanie trhu s elektrinou a plynom v nadväznosti na nový zákon o energetike, ktorý je účinný od 1. januára tohto roka. Pri určovaní nových pravidiel fungovania trhu zohľadnil ÚRSO ako predkladateľ nariadení smernicu Európskej únie, týkajúcu sa spoločných pravidiel vnútorného trhu s elektrinou a plynom.