Prvá stavebná sporiteľňa (PSS), a.s. považuje zníženie maximálnej výšky štátnej prémie na úroveň 1 500 Sk v návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok z dielne Ministerstva financií SR (MF) za krok späť a nesúhlasí s ním. Agentúru SITA o tom informovalo predstavenstva PSS. Podľa ČSOB Stavebnej sporiteľne je rozhodnutie MF nezodpovedné a národohospodársky nesprávne. „Opätovný zásah do systému stavebného sporenia ďalej prehlbuje nestabilitu podmienok v tejto oblasti,“ uviedla pre SITA Marta Krejcarová z marketingu spoločnosti. Ako sa ďalej uvádza v stanovisku spoločnosti, ukázalo sa, že stavebné sporiteľne precenili význam stretnutí s MF a prijatých dohôd.
V súčasnosti PSS eviduje takmer 900 tis. stavebných sporiteľov. Na financovaní bytovej výstavby sa stavebné sporiteľne podľa predstaviteľov PSS podieľajú viac ako 80 percentami. „Opätovné znevýhodnenie zdroja, ktorý uvoľňuje do bytovej výstavby najviac finančných prostriedkov, považujeme za nesprávne,“ konštatujú vo svojom stanovisku. Podľa ČSOB Stavebnej sporiteľne sa pripravované zníženie prémie prejaví aj v ďalších oblastiach, ktoré úzko súvisia s riešením problémov bývania. Stavebná sporiteľňa VÚB Wüstenrot sa k problematike nevyjadrila.
Predstavitelia PSS sústavne rokujú s predstaviteľmi MF o čo najvýhodnejších podmienkach, ktoré by garantovali istoty stavebným sporiteľom. Pripravovaný návrh na opätovné zníženie štátnej prémie však podľa nich vyvoláva presne opačný dojem. Podľa ministra výstavby Lászlóa Gyurovszkeho rezort informoval stavebné sporiteľne o zámere znížiť štátnu prémiu už pred dvoma mesiacmi. „Ich prekvapenie by preto nebolo na mieste,“ skonštatoval.
Na výplaty štátnej prémie v stavebnom sporení by malo v budúcom roku podľa návrhu štátneho rozpočtu smerovať 2,71 mld. Sk, čo by v medziročnom porovnaní predstavovalo nárast o 38,4 mil. Sk. MF pôvodne uvažovalo pri štátnej prémii v stavebnom sporení v budúcom roku so sumou 2 000 Sk. V súčasnosti predstavuje maximálne 3 000 Sk.