Pre snahu Európskej menovej únie (EMÚ) vymaniť sa z dlhovej krízy by tento rok mohol byť rozhodujúci. Úspech eurozóny však závisí na odpovediach národných a paneurópskych zákonodarcov na pokračujúce riziká ne ekonomickej, politickej a sociálnej úrovni. Vyhlásila to v stredu v písomnej správe ratingová agentúra Standard & Poor’s.
Tento rok by mohol byť začiatkom obdobia, keď EMÚ začne udržateľne prekonávať volatilitu trhu a fragmentáciu, ktorá ju ovplyvňovala v posledných rokoch. Krajiny, ktoré využili Európsky mechanizmus pre stabilitu (ESM) a iné finančné záchranné programy, ako napríklad Portugalsko alebo Írsko, by sa tiež mohli vo väčšej miere vrátiť k primárnemu financovaniu cez kapitálové trhy, tvrdí Standard & Poor’s.
„Napriek tomu sme presvedčení, že dôvera investorov sa obnoví iba vtedy, keď členské štáty urobia väčší pokrok v ozdravovaní svojich ekonomík, a to štrukturálnou stabilizáciou verejného dlhu, ako aj ďalším znižovaním externých deficitov. To bude dosiahnuteľné, iba ak politici na národnej aj európskej úrovni budú reagovať disciplinovane a transparentne,“ povedal analytik agentúry Moritz Kraemer. Existujú však implementačné riziká, Standard & Poor’s preto zachováva väčšinu výhľadov úverových ratingov v eurozóne na negatívnej úrovni.