Ministerstvo financií SR (MF) by podľa spoločnosti Siemens Business Services, s.r.o (SBS) malo vážne prehodnotiť zotrvanie predsedu výberovej komisie a riaditeľa Útvaru projektu štátnej pokladnice (ŠP) MF Daniela Ferjančeka v jeho funkcii. „Ferjanček je zaujatý proti našej ponuke v tendri na dodanie systému štátnej pokladnice, pretože naša ponuka ako jediná neobsahovala subdodávku od firmy QBSW, a.s., Bratislava,“ povedal pre agentúru SITA riaditeľ SBS Peter Prónay. Cieľom Ferjančeka totiž podľa neho bolo dostať subdodávky od QBSW do každej ponuky.
QBSW ponúkla SBS subdodávku softvérov na riadenie výdavkov a na vedenie účtov. Ponuku však SBS odmietla, nakoľko QBSW neudala žiadne referencie o nasadení softvérov, pričom ich cena bola neprimeraná. SBS tiež spochybnila, že by QBSW mohla bankový software vyvinúť za 3 až 4 mesiace. „Obávali sme sa, že by mohli byť poškodení skutoční majitelia softvéru, ktorý nám ponúkala firma QBSW,“ dodal Prónay. Okrem toho je riaditeľ SBS presvedčený o tom, že aj ministerstvo financií si bolo vedomé, že bývalý pracovník ministerstva Michal Suchoba bol prepojený so spoločnosťami, ktoré mali záujem na tendri. Suchoba, ktorý je v spojení s firmou QBSW, odišiel z vlastnej vôle z ministerstva tesne pred termínom predkladania ponúk.
„Spoločnosť Siemens Business Services GmbH & Co nevylučuje, že uplatní práva, ktoré právnickej osobe patria pri neoprávnenom zásahu do jej dobrej povesti,“ uviedol Prónay. Ak MF porušením právnej povinnosti spôsobí spoločnosti ujmu, SBS nevylučuje uplatnenie práv zo zodpovednosti za škodu. „Trestné stíhanie mojej osoby vo veci podplácania nie je podložené žiadnym dôkazom, len výrokom Ferjančeka,“ dodal Prónay. Proti obvineniu podal sťažnosť a čaká na odpoveď prokurátora.
Ministerstvo financií SR (MF) odmieta obvinenia konateľa spoločnosti Siemens Business Services, s.r.o (SBS) Petra Prónaya z klientelizmu v tendri na dodanie informačného systému štátnej pokladnice. „V prípade, že spoločnosť nedokáže svoje tvrdenia obhájiť dôkazmi, bude MF od spoločnosti a jeho predstaviteľov žiadať ospravedlnenie. V opačnom prípade ministerstvo uvažuje o riešení problému súdnou cestou,“ informoval agentúru SITA hovorca ministerky Peter Papanek.
MF bude akceptovať rozhodnutie Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) v tendri a pre odstránenie akéhokoľvek podozrenia z netransparentnosti ponuku nanovo vyhodnotí v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní. MF podľa Papanka požiada ÚVO a Transparency International, aby nominovali svojich zástupcov do 16-člennej komisie.
„Predpokladáme, že pri korektnom znovurozhodovaní komisia nepodľahne masmediálnemu tlaku, ktorý potvrdzuje, že nie každý je schopný akceptovať vlastnú prehru a pripustiť, že konkurencia bola lepšia,“ reagoval generálny riaditeľ Hewlett-Packard Slovakia, s.r.o. (HP) Milan Prypoň. SBS však pochybuje, že sa komisii zriadenej pre vyhodnotenie ponúk podarí zachovať k obom uchádzačom rovnaký prístup a dodržať tak pravidlá nediskriminácie.
Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) 22. októbra rozhodol, že rozhodnutie výberovej komisie pri MF o víťazovi tendra Hewlett-Packard Slovakia, s.r.o. (HP), je neplatné. Úrad po námietkach SBS zistil, že výberová komisia pri vyhodnocovaní ponúk porušila platný zákon o verejnom obstarávaní, čo mohlo mať vplyv aj na určenie víťaza. Komisia by tender na dodávku pokladnice mala druhýkrát vyhodnotiť v najbližších dňoch.