Samotný vstup do Európskej únie (EÚ) nebude stačiť na to, aby 8 prístupových krajín zo strednej a východnej Európy (KSVE) dosiahlo hospodársku úroveň 15 súčasných členov EÚ. Rozhodujúce budú príslušné reformy, ako aj investície do infraštruktúry, výskumu a vzdelania, píše sa v aktuálnej analýze ratingovej agentúry Standard & Poor’s (S&P). Ukázali to skúsenosti skorších prístupových krajín Írska, Grécka, Španielska a Portugalska zo vstupu do únie.
Počas niekoľkých minulých rokov viedol proces rozšírenia EÚ k výraznému zlepšeniu hospodárskych štruktúr, makroekonomickej stability a k nárastu úrovne miezd vo všetkých 10 prístupových krajinách (ACC-10). Obzvlášť výrazný bol proces hospodárskeho zotavenia 8 KSVE, kde sa uskutočnil totálny prechod od centrálneho plánovaného hospodárstva k trhovo orientovanej ekonomike.
Hoci starí a noví členovia EÚ majú už teraz úzke väzby prostredníctvom obchodných a kapitálových tokov, povedie členstvo v EÚ podľa názoru expertov agentúry S&P k ešte silnejšej integrácii a výhodám, najmä pre hospodársky menej rozvinuté krajiny. Zníženie rozpočtových deficitov a inflácie – čo je predpokladom pre účasť v Európskej menovej únii (EMÚ) – zlepšia rámcové podmienky pre úspešnú hospodársku politiku. Podľa analýzy S&P samotné zavedenie eura zníži tlak na platobnú bilanciu.
Májovým rozšírením EÚ na 25 členov sa zväčší počet obyvateľov únie a jej geografická plocha o tretinu, ale HDP únie vzrastie len o 5 %, z čoho vyše polovica pripadá len na Poľsko. HDP na obyvateľa v 10 prístupových krajinách vlani dosiahol 55 % priemeru 15 členov EÚ.
Priblíženie sa hospodárskej sile starých členov EÚ bude dlhodobým procesom, varujú experti S&P pred prehnanými očakávaniami. Hoci celkový HDP prístupových krajinách za posledných 5 rokov vzrástol o takmer 20 %, zaostávanie za priemerným príjmom v 15 krajinách EÚ sa znížilo len o 6 percentuálnych bodov – zo 49 bodov priemeru EÚ v roku 1999.
Ako ukazujú skúsenosti skorších členov únie, takzvaných kohéznych krajín Írska, Grécka a Španielska, samotné členstvo v EÚ a prijatie eura nestačí na hospodársky rozmach. Rozhodujúce sú hospodárske reformy, prispôsobenie sa zákonným a hospodárskym štandardom EÚ, ako aj vytvorenie potrebných správnych štruktúr.
Írsko je jedinou spomedzi kedysi chudobnejších prístupových krajín EÚ, kde je HDP na obyvateľa dnes vyšší ako priemer EÚ. Napriek prijatiu Írska do EÚ už v roku 1976 sa zotavenie írskeho hospodárstva začalo až potom, ako vláda zaviedla príslušné opatrenia, tvrdí S&P. Najmä vďaka sanácii rozpočtu a miernemu vývoju miezd prekonalo Írsko hospodársku krízu začiatkom 90. rokov lepšie ako ostatné kohézne krajiny. Od polovice 90. rokoch vďaka silnému nárastu priamych zahraničných investícií (PZI) došlo k úplnej reštrukturalizácii írskeho hospodárstva.
Na rozdiel od Španielska a Portugalska, kde väčšina PZI šla do autopriemyslu a do sektorov so strednou tvorbou pridanej hodnoty, Írsko profitovalo z investícií do exportne orientovaných sektorov s vyššou tvorbou pridanej hodnoty. Od polovice 90. rokov írske hospodárstvo ročne rastie o vyše 8 % a HDP na obyvateľa je o 40 percentuálnych bodov vyšší ako priemer EÚ.
Pre úspech nie je však rozhodujúca disponibilnosť kapitálu a pracovných síl, ale ich kvalita. Výška výdavkov na výskum a rozvoj, rýchlosť prispôsobenia sa novému technologickému rozvoju, stupeň vzdelania pracovných síl a rozvoj dopravnej infraštruktúry podľa názoru expertov S&P rozhodnú, či bude vstup 8 KSVE do EÚ históriou úspechu. Informovala o tom rakúska agentúra APA.