Slovensko chce so záujemcami o Slovenské elektrárne (SE) vstúpiť do dodatočných rokovaní, aby sa medzi nimi vysvetlili rozdielne podmienky prevzatia elektrární, ktoré žiadajú jednotliví investori. Slavia Capital ako privatizačný poradca jedného z týchto záujemcov, českého ČEZ, však už teraz upozorňuje, že pokiaľ sa investorom umožní navyšovať ich vopred ponúkané ceny, bude to mimoriadne netransparentné.
„V tejto fáze privatizácie by bolo mimoriadne netransparentné, ak by bolo investorom umožnené meniť finančné ponuky, a to najmä smerom nahor. To by bol veľmi neštandardný postup,“ domnieva sa Slavia. Poradcovi ČEZ sa tak v podstate nepáči, aby slovenská strana po júlovom podaní záväzných ponúk teraz medzi investormi ešte uvoľnila priestor na ďalší dodatočný cenový súboj.
Podľa skôr zverejnených informácii pritom najnižšiu cenu na úrovni 19 miliárd Sk ponúka ruský Rao Ues. ČEZ má ponúkať 31 miliárd Sk, ale nechce kúpiť niektoré skôr odstavované jadrové aktíva. A napokon taliansky Enel je ochotný uhradiť za SE až 40 miliárd Sk. Žiada však, aby predtým došlo k zrušeniu niektorých nevýhodných kontraktov s bratislavským Paroplynovým cyklom a žiarskym Slovalcom.
Peter Mitka zo spoločnosti PriceWaterhauseCoopers, ktorá radí slovenskej vláde pri privatizácii SE, síce pripúšťa, že po rokovaniach bude umožnené aj navyšovanie ceny, ale nikto do toho investorov tlačiť nebude. „Vláda teraz nemá primárny cieľ zvyšovať cenu. Ide nám o to, aby investori od predávajúceho jasne počuli, čo chce. Ak sa niektoré ich podmienky na prevzatie SE nebudú dať garantovať, potom bude na jednotlivých záujemcoch, aby to premietli do zníženia svojich cien, alebo to len akceptujú a zabojujú s nezmenenou cenou,“ hovorí Mitka.
Podľa Mitku sa teda skôr dá predpokladať, že cenové ponuky niektorých investorov sa upravia smerom dole a nie hore. „Po vysvetlení postojov predávajúceho nebudeme zakazovať ani zvýšenie ceny. Ide nám o záujem predávajúceho,“ komentuje výhrady Slavie Capital Mitka.