Vážni záujemcovia o účasť na správe dôchodkových úspor občanov v kapitalizačnom pilieri pravdepodobne v najbližšom období založia akciové spoločnosti. Tie sa následne budú uchádzať o licenciu pre vykonávanie tejto činnosti, ktorá odštartuje na Slovensku od 1. januára 2005.
Na tlačovej besede to uviedol viceprezident Slovenskej asociácie poisťovní (SAP) Roman Holček, podľa ktorého je však ťažko povedať, ktoré spoločnosti požiadajú Úrad pre finančný trh (ÚFT) o povolenie. „Finálny rozhodovací proces je pravdepodobne za hranicami Slovenska,“ vyjadril sa.
ÚFT podľa hovorcu Mareka Kačmára dodnes nedostal žiadnu žiadosť o udelenie licencie. V médiách však svoju kampaň niektoré spoločnosti, napríklad holandský Aegon, už rozbehli, pričom upozorňujú na svoje skúsenosti s penzijnými fondmi. O vstupe do kapitalizačného piliera uvažujú najväčšie na Slovensku pôsobiace banky, poisťovne a správcovia podielových fondov. Viacerí z nich však už upozornili na obmedzujúce podmienky tohto podnikania, ktoré návratnosť vložených investícií posúvajú ďaleko do budúcnosti. Experti hovoria až o 10, respektíve 12 rokoch. Ďalší záujemcovia o licenciu z radov finančných inštitúcií by privítali aj zjemnenie kritérií na členov radiacich orgánov dôchodkovej správcovskej spoločnosti (DSS) alebo prehodnotenie investičných limitov na Slovensku.
Česká poisťovňa-Slovensko už otvorene oznámila, že po analýze legislatívy a posúdení návratnosti teraz dôchodkovú správcovskú spoločnosť nezaloží. Podobne už o tom podľa medializovaných informácií neuvažuje ani finančná skupina Penta.