Index podnikateľského prostredia (IPP) zaznamenal na konci polroka hodnotu 103,3 bodu, počas druhého kvartálu sa tak zvýšil o 0,3 %. Podnikateľské prostredie na Slovensku sa síce podľa výsledkov prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) mierne zlepšilo, výraznejšiemu rastu indexu opäť bránili niektoré tradične klesajúce položky. Informovali o tom predstavitelia aliancie.
V druhom štvrťroku zaznamenalo najväčší nárast hodnotenie prístupu k finančným zdrojom. Stav v tejto položke sa podľa podnikateľov zlepšil v priemere o 3,9 %. Skvalitnili sa aj finančné vzťahy medzi podnikmi, o čom svedčí dvojpercentné zvýšenie hodnotenia spoľahlivosti a finančnej disciplíny obchodných partnerov. Zhodne o 1,3 % sa zlepšilo hodnotenie legislatívy upravujúcej dane, odvody, poplatky a investície ako aj konkurznej a exekučnej legislatívy.
Pre podnikateľov bola najväčším sklamaním stálosť a predvídateľnosť hodnoty výmenného kurzu slovenskej koruny, ktorej hodnotenie pokleslo v priebehu druhého štvrťroka o 3,5 %. V oblasti obchodnej a pracovnoprávnej legislatívy sa začali v praxi prejavovať následky zmien v Zákonníku práce, čo podnikatelia vyjadrili znížením hodnotenia tejto položky o 2,9 %. Pretrvávajúcim problémom je efektívnosť hospodárenia štátu a prístup k štátnej pomoci, ktoré sa len za uplynulý štvrťrok zhoršili o 2,6 %.
Hodnotu Indexu podnikateľského prostredia vypočítava PAS od 1. júla 2001, keď referenčná hodnota predstavovala 100 bodov. PAS vznikla v novembri 2001. Jej zakladateľmi sú Centrum pre hospodársky rozvoj (CPHR) a Stredoeurópsky inštitút pre ekonomické a sociálne reformy INEKO. Aliancia združuje podniky pôsobiace na Slovensku, ktoré ročne dosahujú tržby na úrovni 130 mld. Sk a zamestnávajú približne 40 tis. pracovníkov.