ČLÁNOK




Podľa OECD by SR mala znížiť odvodové zaťaženie
2. marca 2005

Slovenská republika by mala znížiť odvodové zaťaženie, a to najmä pri zamestnaniach vyžadujúcich minimálnu kvalifikáciu, čím by sa umožnil vznik nových pracovných miest. Odporúča to Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) vo svojej novej publikácii nazvanej „Ekonomické reformy: Cieľom je rast“. Publikácia oceňuje zníženie daňového zaťaženia v krajine, ktoré umožňuje rast zamestnanosti, avšak poukazuje na pretrvávajúcu vysokú nezamestnanosť, ktorá podľa údajov z roku 2003 presahuje v Prešovskom, Košickom, Nitrianskom a Banskobystrickom kraji 20 %.

Nezamestnanosť bola v roku 2003 vysoká aj Trnavskom a Žilinskom kraji, kde sa pohybovala medzi 10 % a 20 %. Nižšia ako 10-percentná nezamestnanosť bola na Slovensku len v Bratislavskom a Trnavskom kraji. K znižovaniu nezamestnanosti môžu napomôcť aj dobré výsledky v raste hrubého domáceho produktu (HDP) na obyvateľa. Rast HDP na obyvateľa dosiahol v roku 2003 v SR podľa údajov OECD 4 %. Napriek silnému rastu však HDP na obyvateľa ďaleko zaostáva za USA.

Podľa odporúčania OECD by Slovensko malo tiež zlepšiť úroveň vzdelávania a zaviesť školné na univerzitách spolu so systémom študentských pôžičiek. Taktiež by sa mal v krajine rozvinúť konkurenčný boj o študentov medzi univerzitami. Vedomostná úroveň 15 ročných žiakov na Slovensku je pod priemerom krajín OECD. Štatistické údaje z roku 2002 navyše ukazujú, že na Slovensku má vysokoškolské vzdelanie len niečo nad 10 % ľudí medzi 25. a 34. rokom života, pričom OECD v tejto vekovej skupine eviduje takmer 20 % obyvateľov s vysokoškolským vzdelaním.

Ďalšou oblasťou, v ktorej má Slovensko podľa OECD rezervy, sú sieťové odvetvia, najmä energetika, telekomunikácie a železničná doprava. V sieťových odvetviach by sa malo redukovať štátne vlastníctvo, naopak zvýšiť by sa mala kontrola cien a hospodárenia zainteresovaných subjektov prostredníctvom legislatívy a regulačných orgánov.

Publikácia „Ekonomické reformy: Cieľom je rast“ je určená politikom členských krajín OECD. Na základe vybraných ekonomických indikátorov a z nich vyplývajúcich odporúčaní im má pomôcť pripravovať návrhy na zlepšenie ekonomického rastu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS