Medzinárodný menový fond si myslí, že Rusko nevyužilo minuloročnú konjunktúru na svetových trhoch. Krajina dosiahla najlepšie makroekonomické výsledky od rozpadu bývalého Sovietskeho zväzu. Vláda nevyužila možnosti konjunktúry na reštrukturalizáciu mikrosféry a v budúcnosti sa konjunktúra nemusí opakovať. Vláda počítala s ekonomickým %rastom 4,5 %, ale ten dokonca prekročil 7%. Na ruské pomery bol kurz rubľa relatívne stabilný.
Vláda po prvý raz vybrala viac daní ako pôvodne počítala a bola relatívne zdržanlivá v oblasti výdavkov. Daňová a rozpočtová politika hrala v minulom roku rozhodujúcu úlohu pri sterilizácii devízových rezerv krajiny.
Vysoká cena ropy a iných surovín na svetovom trhu priviedli k tomu, že Rusko dostávalo mesačne asi o 3 mld. USD viac. Podobne zbohatla aj Saudská Arábia, ktorá za rok celkom získala o 27 mld. USD.
Prvý zástupca výkonného riaditeľa, Stanley Fisher, ktorý je v MMF hlavným teoretikom reforiem vyhlásil, že pri priaznivých finančných podmienkach Rusko v minulom roku premárnilo šance na uskutočnenie trhových reforiem a napríklad ozdraviť bankový sektor. Iní predstavitelia MMF si myslia, že finančné prebytky z exportu surovín vyvolali vo vláde pocit sebauspokojenia. Stály zástupca MMF v Rusku Martin Gilman v hodnotení pre agentúru Interfax vyhlásil, že ruská ekonomika sa dá prirovnať v poháru. „Chce sa mi použiť otrepanú analógiu s pohárom, o ktorom sa dá povedať že je na polovicu plný, alebo na polovicu prázdny,“ povedal. Okrem pozitívneho hodnotenia daňovej politiky stály zástupca upozornil na to, že koncom roka prezident podpísal doplnkový rozpočet, ktorý umožnil minúť 190 mld. RUS, s ktorými sa nepočítalo.
Nielen MMF má dva názory na uplynulý rok v ruskej ekonomike. Aj bežní občania vedia, že vláda získala veľa ropných dolárov a krajina zaznamenala nevídaný rast. V každodennom živote sa to však vôbec neprejavilo. O bohatstve sa nedá ani len hovoriť. Ceny na všetky tovary sa za rok zvýšili o 20 %.