Vo svojej záverečnej správe zlepšil Medzinárodný menový fond (MMF) predikciu deficitu bežného účtu platobnej bilancie SR, ktorý by mal v tomto roku dosiahnuť niečo vyše 2 % HDP. Ešte v októbri minulého roka pritom fond očakával, že jeho hodnota by mohla poklesnúť pod 4 % HDP.
Rozpočtovaný deficit by mal v tomto roku podľa MMF dosiahnuť 4 % HDP, čo je mierne vyššie ako minuloročný výsledok vo výške 3,5 % HDP. Reálny disponibilný príjem by mal v tomto roku vzrásť o 3 % a tým napomôcť k oživeniu spotreby. Slovenská ekonomika by mala rásť tempom 4 % v roku 2004, pričom hlavným faktorom jej rastu budú domáce zdroje. V strednodobom horizonte by mohol podľa misie rast slovenskej ekonomiky dosiahnuť 5 %. Tohtoročnú jadrovú infláciu predpokladá fond na úrovni 3 %. MMF zároveň očakáva, že vyššie disponibilné príjmy oživia spotrebu a investície porastú vďaka čoraz priaznivejšiemu podnikateľskému prostrediu.
Ak sa nevyskytnú žiadne nové nerozpočtované výdavky, bude cieľ rozpočtového deficitu verejných financií dosiahnutý bez problémov. MMF zároveň odporúča, aby vláda zrýchlila tempo fiškálnej konsolidácie a vytvorila tak určitý priestor na riešenie zostávajúcich rizík spojených s plným dopadom daňovej reformy, ktoré budú známe najskôr až začiatkom budúceho roka. Vláda by mala podľa fondu využiť zlepšené rozpočtové plnenie príjmov skôr na znižovanie deficitu, než na zvyšovanie výdavkov.
Podľa názoru misie je reálny predpoklad daňových príjmov, ktoré by mali v roku 2007 poklesnúť v dôsledku výpadku príjmov z prvého piliera dôchodkového systému o 1 percentuálny bod na 36,5 % HDP, existujú však určité riziká súvisiace s výberom dane z pridanej hodnoty. Schválený rozpočtový rámec na roky 2005 až 2007 však predpokladá aj zníženie výdavkov o 1,5 percentuálneho bodu HDP na 39,5 % HDP v roku 2007.
Po roku 2007 by malo byť podľa misie strednodobým cieľom fiškálnej politiky výrazné zníženie deficitu vzhľadom na zámer skorého vstupu do eurozóny. Slovenský Konvergenčný program predpokladá dosiahnutie fiškálnej rovnováhy do roku 2010. Orgány SR plánujú prijať euro do roku 2009. „Tento časový horizont je síce ambiciózny, ale dosiahnuteľný,“ uvádza sa v dokumente.
Misia MMF hodnotí kladne aj zníženie úrokových sadzieb, ku ktorému centrálna banka pristúpila v dôsledku posilňovania domácej meny. Od septembra 2003 jej kľúčové sadzby poklesli o 150 bázických bodov. „Zníženie úrokových sadzieb adekvátne odráža bilanciu rizík, ktorým v súčasnosti ekonomika čelí, najmä slabé vyhliadky na rast domáceho dopytu, kombinované so zhodnocovaním koruny,“ domnieva sa MMF.
V ďalšom období by si Národná banka Slovenska (NBS) podľa odporúčania MMF mala zachovať opatrný postoj. Rastúci domáci dopyt by totiž mohol vyvolať tlak na rast cien. „NBS by sa mala vyhýbať ďalšiemu uvoľňovaniu menovej politiky, pretože časovo posunuté účinky predchádzajúcich redukcií úrokových sadzieb sa ešte len prejavia a podporia rast,“ uvádza sa v správe MMF.