ČLÁNOK




Podľa ministra financií Eichela Nemecko možno prekročí 3-% deficit aj v 2005
10. mája 2004

Nemecký minister financií Hans Eichel po prvýkrát verejne priznal, že Nemecko by mohlo aj v roku 2005 prekročiť hranicu povoleného deficitu, ktorý európsky Pakt stability stanovuje na 3 % HDP. Previnenie sa voči paktu na budúci rok nemôže „so zreteľom na daňové odhady vylúčiť“, povedal Eichel pre sobotné vydanie nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung. Nové zadlženie Nemecka by tak už po štvrtýkrát za sebou bolo vyššie ako 3 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Európska komisia doteraz verila, že Nemecku sa podarí v roku 2005 opäť dostať pod 3-% hranicu a splniť tak jeho vlastný záväzok, keďže v novembri 2003 bolo proti Nemecku zastavené disciplinárne konanie. Šesť vedúcich inštitútov pre výskum hospodárstva už pri predložení svojich jarných dobrozdaní koncom apríla prognózovalo, že Nemecko sa aj v roku 2005 dostane do konfliktu s Paktom stability.

Eichel podľa vlastných slov teraz urobí všetko pre to, aby Nemecko stlačilo svoj rozpočtový deficit pod 3 % HDP tak, ako sa dohodlo s európskymi partnermi. Je vraj možné že sa to pri zostavení rozpočtu nepodarí. „Ale ak bude ekonomika na budúci rok príslušne silná, posilní sa aj konsolidácia,“ povedal.

Takmer polovica z 25 štátov rozšírenej EÚ bojuje so zvýšeným novým zadlžením. Proti povolenej hranici rozpočtového deficitu sa vlani s 3,2 % previnilo podľa najnovších čísel európskeho štatistického úradu Eurostat aj Grécko. EK preto proti nemu čoskoro začne disciplinárne konanie. V stredu chce EK začať konanie aj proti 6 novým krajinám EÚ – ide o Poľsko, Česko, Slovensko, Maďarsko, Maltu a Cyprus.

Známymi rozpočtovými hriešnikmi sú Nemecko, Francúzsko, Holandsko a Veľká Británia. Taliansku hrozí, že tento tok prekročí 3-% hranicu deficitu. Ťažké rozpočtové problémy bude mať celkovo 12 štátov.

EK však nechce novým krajinám EÚ určiť žiadne lehoty na sanáciu rozpočtu a hroziť sankciami, pretože kvôli rozšíreniu únie vznikla „mimoriadna situácia“, povedal v piatok hovorca európskeho menového komisára Joaquína Almuniu v Bruseli.

Rozpočtová politika bude dôležitou témou konferencie ministrov financií v pondelok. Ministri sa poradia o tzv. Modrom liste, ktorý navrhuje EK poslať Taliansku. Očakáva sa spor, pretože Rím toto skoré varovanie kvôli deficitu v očakávanej výške 3,2 % HDP odmieta ako neoprávnené. Diplomati sa nazdávajú, že rozhodnutie sa možno odloží. Informovala o tom DPA.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS