Slovensko musí podľa novej strategickej energetickej politiky, ktorú vypracovalo Ministerstvo hospodárstva SR (MH), investovať do elektroenergetických zdrojov počas 8 až 10 rokov 70 až 75 mld. Sk. Ako v pondelok na tlačovej besede informoval minister hospodárstva Pavol Rusko ide o investície na zvýšenie výkonu Atómovej elektrárne V2 Jaslovské Bohunice, 1. a 2. bloku Atómovej elektrárne Mochovce (EMO), na obnovu tepelnej elektrárne Nováky, na dostavbu 3. a 4. bloku EMO a do obnoviteľných zdrojov energie. Rusko tvrdí, že ak sa nebude do spomínaných oblastí investovať, Slovensko bude nútené dovážať 6,5 až 7 Terawatthodín (TWh) elektrickej energie ročne.
„Je to optimálna výška investícií pre potreby zabezpečenia a možného rozšírenia výrobných kapacít Slovenských elektrární. Realizáciou týchto investícií vyrobíme do roku 2013 ročne 9,8 TWh elektriny,“ uviedol Rusko. Minister ešte nevie do akej výšky sa na týchto investíciách bude podieľať nový strategický investor v Slovenských elektrárňach. „Je to predmetom rokovania, máme sa dohodnúť do 30. júna, kedy investor predloží svoj investičný plán,“ povedal Rusko.
MH chce v súlade s vypracovanou energetickou politikou zabezpečiť aj výstavbu nových prenosových elektrizačných sústav hlavne do Poľska, do Maďarska a do Rakúska. „Treba zabezpečiť nové vysokonapäťové vedenie s týmito krajinami, pretože situácia v oblasti profilov najmä pre maďarské hranice je veľmi kritická a výrazne obmedzuje možnosti Slovenských elektrární podnikať s elektrickou energiou,“ upresnil Rusko.
Ako ďalej informoval v súčasnosti Slovensko spotrebuje ročne 7 mld. metrov kubických zemného plynu. Podľa MH v roku 2013 by mala spotreba vzrásť na 8 mld. a v roku 2030 na 9 mld. metrov kubických zemného plynu ročne. „V tejto oblasti budeme stále závislí od dovozu hlavne z východných krajín,“ dodal.
V súčasnosti Slovensko dováža 90 % primárnych zdrojov energie. Podľa rezortu hospodárstva na Slovensku klesá energetická náročnosť, mierne rastie spotreba energií, ale menej ako hrubý domáci produkt. Cieľom novej energetickej politiky je zabezpečiť maximálny hospodársky rast v podmienkach udržateľného rozvoja.