Ministri financií priemyselne najrozvinutejších krajín sveta – skupiny G7 sa na svojom víkendovom stretnutí na Floride zhodli, že globálne ozdravenie naberá stále viac na obrátkach.
Účastníkom stretnutia sa v závere tiež podarilo trocha utíšiť obavy devízových trhov a európskych politikov, že rastúce euro by mohlo výrazne narušiť hospodársky rast Európy.
„Prílišné kolísanie a neusporiadané pohyby vo výmenných kurzoch sú pre ekonomický rast neprijateľné,“ uvádza sa v záverečnom komuniké zo stretnutie G7. „Aj naďalej mienime pokračovať v detailnom monitorovaní devízových trhov a spolupracovať v tejto oblasti na patričnej úrovni.“
Analytici slová o pozastavení neustáleho kolísania výmenných kurzov vnímajú ako reálne len v krátkodobom kontexte. V dlhodobom výhľade bude totiž americký dolár podľa nich naďalej klesať, čo predovšetkým vyplýva z rekordného deficitu bežného účtu platobnej bilancie a obchodného schodku USA.
Na tlačovej konferencii po skončení stretnutia minister financií USA John Snow povedal, že silný dolár je teraz hlavným národným záujmom jeho krajiny. „Relatívne hodnoty národných mien sú však najlepšie stanovené na otvorenom konkurenčnom devízovom trhu,“ dodal.
V záverečnej správe G7 sa ďalej uvádza, že je treba uviesť viac flexibility na poli výmenných kurzov, hlavne čo sa týka najsilnejších ekonomík sveta. Japonsko však takéto slová odmietlo. Krajina totiž urobila niekoľko dôležitých krokov, aby zadržala jen pred rastúcim trendom, a tak odmieta vyjadrenia, že by jej mene chýbala flexibilita.
Všeobecný záver komuniké sa znovu venoval globálnemu ekonomickému ozdraveniu, ktorého krok zatiaľ mierne „kríva“. Krajiny budú preto musieť zdvojnásobiť svoje úsilie, aby tento rast naštartovali.
Informovala o tom agentúra Reuters.