ČLÁNOK




Podľa GfK si tretina domácnosti v SR nemôže dovoliť sporiť ani splácať pôžičku
20. novembra 2003

Až tretina slovenských domácností si nedokáže odkladať žiadne finančné prostriedky a rovnako nespláca žiadnu pôžičku. Dôvodom je, že všetky svoje mesačné príjmy minú na zabezpečenie bežných výdavkov.

Vyplýva to zo štúdie Sporenie na Slovensku, ktorú začiatkom septembra na vzorke 1 000 respondentov zrealizovala spoločnosť GfK Slovakia.

Približne rovnaké percento domácností si podľa jej informácií môže dovoliť okrem bežných výdavkov aj odkladať peniaze a zvyšná tretina je rozdelená do dvoch kategórií. „Prvá pozostáva z domácností, ktoré sú schopné okrem bežných výdavkov sporiť a súčasne splácať nejakú pôžičku a druhú, početnejšiu skupinu tvoria tie, ktoré síce nesporia, ale splácajú nejakú pôžičku,“ informovala Zuzana Gotthardtová z GfK Slovakia.

Z hľadiska formy sporenia sa podľa zistení agentúry na Slovensku tešia obľube najmä dva klasické bankové produkty, a to osobný účet a vkladná knižka, keď každý z nich využíva takmer polovica sporiteľov. V najväčšej miere pritom využívajú sporitelia spomínané bankové produkty v Slovenskej sporiteľni, vo Všeobecnej úverovej banke a v Tatra banke. „Ako tretí sporiaci produkt v poradí sa na bankové produkty doťahuje stavebné sporenie s 30-% zastúpením, pričom v súlade s očakávaniami najväčší podiel sporiteľov pripadá na Prvú stavebnú sporiteľňu,“ doplnila Gotthardtová. Ďalšími spôsobmi sporenia, ktoré populácia na Slovensku využíva, sú podľa zrealizovanej štúdie domáce sporenie, terminovaný vklad a kapitálové alebo investičné životné poistenie.

Hlavnú skupinu sporiteľov tvoria obyvatelia od 26 do 55 rokov, pričom starší z nich dávajú prednosť šetreniu vo forme vkladnej knižky a domáceho sporenia. Naopak, mladí ľudia využívajú vo vyššej miere práve stavebné sporenie.

Dôvody na sporenie sú rôzne, pričom zo štúdie spoločnosti vyplýva, že tri štvrtiny sporiteľov v súčasnosti šetrí kvôli zabezpečeniu sa pre prípad núdze. Na hranici 20 % sa nachádzajú ďalšie tri „horúce“ dôvody, kvôli ktorým Slováci pravidelne obmedzujú mesačný rozpočet svojej domácnosti, a to rekonštrukcia bytu alebo domu, vybavenie domácnosti a vzdelanie.

Zverejnená štúdia sa venuje aj typom splácaných pôžičiek, vrátane mesačnej výšky splátok, ako aj výške mesačne usporenej čiastky a rebríčku finančných inštitúcií na základe rôznych využívaných sporiacich produktov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS