ČLÁNOK




Podľa FNM ponuka firmy E.ON nebola najvyššia, k predaju PPC ho tlačila likvidita
21. apríla 2004

Fond národného majetku (FNM) SR bol prinútený pristúpiť k predaju Paroplynového cyklu (PPC), a. s., kvôli zabezpečeniu vlastnej likvidity, ktorú ohrozoval posun privatizácie 66 % akcií Slovenských elektrární (SE), a. s.

Ako sa ďalej uvádza v oficiálnom stanovisku FNM k predaju paroplynu, ktorým by sa mala v stredu zaoberať vláda SR spolu s analýzou Ministerstva hospodárstva (MH) SR k tejto veci, fond privatizáciou PPC iba alternatívne doplnil tohtoročné príjmy z privatizácie v očakávanom objeme 13,025 miliardy Sk. Okrem 2,011 miliardy Sk z predaja 90 % PPC sa zatiaľ fondu podarilo získať aj takmer 3 miliardy Sk z predaja posledných 10 % akcií Slovenskej sporiteľne, a. s., rakúskej Erste Bank. Zostávajúcich 8 miliárd Sk plánoval fond v prípade posunu privatizácie 66 % akcií SE získať urýchlenou privatizáciou niektorého z rozvodných energetických podnikov.

Hoci podľa rezortu hospodárstva nemecký E.ON Energie AG ponúkal za 90 % akcií PPC 2,203 až 2,387 miliardy Sk, podľa fondu nešlo o konečnú sumu. „E.ON predpokladal ďalšie rokovania o cene,“ uvádza sa v materiáli FNM. Ponúknutá kúpna cena by po zohľadnení odkladacích podmienok a odškodnenia klesla rádovo o 600 000 Sk. Navyše, ponuka mala byť podľa FNM v rozpore s podmienkami výberového konania, pretože bola podaná v dvoch alternatívach.

Podľa stanoviska FNM napriek vládnemu uzneseniu z februára 2003, ktoré zaväzovalo MH SR zabezpečiť súčinnosť SE pri predaji celých 100 % PPC, k realizácii tohto uznesenia nedošlo. Predstavenstvo SE totiž navrhovaný predaj zostávajúcich 10 % akcií fondu za nominál 60 miliónov Sk zamietlo. FNM nadobudol 90-% podiel v PPC odkúpením 24 % akcií za nominálnu hodnotu 144 miliónov Sk od Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) pred jeho privatizáciou a 66 % za nominálnu hodnotu 396 miliónov Sk od Západoslovenskej energetiky (ZSE) pred jej privatizáciou.

Podľa predloženej analýzy MH bol však predaj 90 % akcií paroplynu spoločnosti PPC Holding, a. s., prepojenej s finančnou skupinou Penta, pre štát vzhľadom na zmluvné podmienky a výšku ceny jasne nevýhodný. Uvedené závery opiera rezortná analýza najmä o existujúcu nevýhodnú zmluvu medzi PPC a a. s. SE o dodávkach elektrickej energie, kvôli ktorej hrozia SE do roku 2013 straty v kumulatívnej výške až 15 miliárd Sk.

MH ako súčasný vykonávateľ akcionárskych práv v SE chce preto minimalizovať budúce straty elektrární z tejto zmluvy, na čo plánuje využiť aj svoj 10 %- blokačný balík v PPC. Minister Pavol Rusko totiž nechce, aby PPC úplne ovládla Penta. Podľa jeho slov totiž samostatný postup privatizácie PPC zo strany FNM môže mať negatívne účinky na predajnú cenu SE, ako aj Bratislavskej teplárenskej.

Predstavenstvo PPC považuje zverejnenú analýzu MH SR za skreslenú, pričom samotné zverejnenie podrobností existujúcej zmluvy hodnotí ako porušenie obchodného tajomstva. Rezort hospodárstva nemá podľa predstavenstva PPC vnímať spoločnosť pri svojich výpočtoch iba ako producenta silovej elektriny, pretože paroplyn je technologicky schopný poskytovať aj regulačné respektíve podporné služby, ktorých cena je v každej trhovej ekonomike niekoľkonásobne vyššia.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS