Daňové zvýhodnenie tretieho piliera dôchodkovej reformy pre solventnejšiu klientelu považuje ekonóm Svetovej banky pre Slovensko Anton Marcincin za neobhájiteľné.
„Zrazu tu máme jeden produkt, jedno poistenie, ktoré má byť neskutočne zvýhodnené voči akýmkoľvek iným produktom,“ uviedol. Podľa jeho slov uvedené zvýhodnenie je v rozpore s filozofiou zavedenej daňovej reformy s jednotnou 19-% daňou z príjmu.
Dobrovoľné dôchodkové poistenie, ktoré sa má od budúceho roka transformovať na doplnkové sporenie, motivuje klientov tým, že príspevky do výšky 10 % príjmu, maximálne 24 000 korún ročne, im znižujú daňový základ. Pre zamestnávateľov sú príspevky, ktoré odvedú pracovníkovi na jeho účet v doplnkovej dôchodkovej poisťovni, takisto daňovo odpočítateľnou položkou, zamestnancovi sa však už rátajú do hrubého príjmu a z týchto peňazí musí zaplatiť daň.
Ministerstvo financií (MF) SR chcelo v rámci prípravy pôvodného návrhu zákona o doplnkovom dôchodkovom sporení, ktorý sa nepresadil v minulom roku, nahradiť daňové úľavy pre sporiteľov štátnou prémiou, teraz však na zmene systému netrvá a aj po účinnosti nového zákona by mal zrejme zostať zachovaný.
Proti zvýhodneniu dobrovoľného dôchodkového sporenia oproti ostatným finančným nástrojom na trhu sa už dlhodobo búria životné poisťovne. Zodpovedné ministerstvá sa ale bránia, že na rozšírenie výhod pre ostatné produkty na trhu nie je vo verejných financiách priestor.
V závere minulého roka pôsobili na slovenskom trhu štyri doplnkové dôchodkové poisťovne – Prvá DDP Tatry-Sympatia, DDP Credit Suisse Life & Pensions, Pokoj DDP a DDP Stabilita, ktoré mali spolu takmer 604 000 klientov. Prostriedky, ktoré obhospodarovali, predstavovali približne 12 miliárd Sk. V tomto roku odštartovala svoju činnosť aj ING DDP, ktorú založila holandská skupina ING.