Hlavný ekonóm Európskej centrálnej banky (ECB) Otmar Issing vyjadril presvedčenie, že nominálne a reálne úrokové sadzby v eurozóne nie sú vysoké. Toto vyhlásenie je v zhode s vyčkávacím postojom ECB v prípade pohybov sadzieb. Issing označil ekonomiku eurozóny za pomerne vyváženú a silnú, avšak varoval, že žiadna ekonomika nie izolovaná od ostatných, čím narážal na spomaľovanie rastu svetovej a americkej ekonomiky, ktoré má na Európu vplyv. Issing dodal, že prognózy rastu v eurozóne, zverejnené v minulom týždni, bude potrebné znížiť kvôli zhoršeniu medzinárodnej ekonomickej situácie.
„Vývoj v eurozóne bol oveľa miernejší ako v USA. EMÚ takmer maximálne využíva svoje kapacity. Neočakávam vážnejšie narušenie rovnováhy európskej ekonomiky. V priebehu tohto roku sa však očakáva zmiernenie ekonomického rastu, pričom zhoršovanie externého prostredia od konca minulého roku bude mať negatívny vplyv na EMÚ vo forme zníženej podpory rastu ekonomiky zo strany čistého exportu,“ povedal Issing, pričom na adresu inflácie sa vyjadril optimisticky: „Cenový vývoj je pod kontrolou. Je to dôležitý odkaz.“
Mzdy v eurozóne mierne vzrástli, čo prispelo k výraznému zníženiu nezamestnanosti. Rast ponuky peňažného agregátu M3 sa spomalil. Tento agregát je kľúčovým determinantom politiky ECB spolu s infláciou. Issing dodal, že vývoj cien ropy a oslabenie eura nebudú mať zo strednodobého hľadiska vplyv na infláciu meranú spotrebiteľskými cenami, avšak existuje riziko, že tieto celkové tlaky sa prejavia vo vzdialenejšej budúcnosti.