ČLÁNOK




Podľa EBRD musí privatizáciu sprevádzať deregulácia
2. mája 2001

Slovenský bankový sektor sa zbavil výraznej časti zlých úverov presunom do špecializovaných štátnych inštitúcií. V rámci reštrukturalizácie sektora však vláda musí vypracovať stratégiu, ako vyriešiť problém presunutých úverov. Dokončenie privatizácie bánk a zlepšenie situácie vo vymáhaní práv veriteľov a konkurznej legislatívy by mali priniesť viac zdrojov na investovanie.

Podľa Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBRD) patrí medzi kľúčové reformné kroky tiež privatizácia energetiky spolu s uskutočnením reforiem v regulačnej oblasti. Tieto kroky by mali pripraviť sektor na liberalizáciu a vyššiu mieru konkurencie. Privatizácia bankovníctva i energetiky však musí napredovať spolu s dereguláciou.

EBRD predpokladá pokračovanie reštrukturalizácie podnikového sektora. Viac ako polovica podnikov je podľa odhadov banky stratová, hoci straty sa koncentrujú v niekoľkých veľkých spoločnostiach. Pokračujúca privatizácia bánk a energetických podnikov by však mala priniesť pritvrdenie rozpočtových obmedzení v týchto spoločnostiach a prispieť tak k ich reštrukturalizácii. Prílev zahraničného kapitálu, ako sú investície nemeckej automobilky Volkswagen či americkej oceliarne U.S. Steel, by mal podporiť rozvoj a reštrukturalizáciu miestnych subdodávateľov.

Podľa banky nedávne zvyšovanie cien energií, vody a dopravy priblížilo ceny v regulovaných odvetviach úrovni nákladov. EBRD tiež pripomína, že vláda pripravuje nový Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. Mal by tak vzniknúť nezávislý orgán, ktorý by prebral od vlády právomoci v oblasti regulácie cien energie, vody a železničnej dopravy. Vo finančnej oblasti už vznikol nový Úrad pre finančný trh, ktorý by mal v roku 2002 prevziať dozorné právomoci aj v bankovníctve.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 1. 2025

USD 1,032 0,002
CZK 25,209 0,056
GBP 0,846 0,001
HUF 413,150 0,500
CAD 1,492 0,006

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS