Ak ceny ropy v priebehu niekoľkých týždňov neklesnú pod psychologickú hranicu 40 USD (1 353 SKK) za barel (159 litrov), spotrebitelia by im mohli čeliť po celý zvyšok roka, tvrdia analytici.
„Psychológia trhu by sa mohla dramaticky zmeniť, ak by ceny ostali nad hranicou 40 USD ešte týždeň alebo dva,“ povedal Paul Horsnell z Barclays Capital Bank vo svojej správe. „Vnímanie normálneho cenového pásma by sa rýchlo posunulo smerom nahor,“ tvrdí. „Ak ceny ostanú tento mesiac nad 40 USD, neprekvapí nás, ak na tejto úrovni zostanú po celý zvyšok roka. A ak sa udrží hranica 40 USD, začne hroziť úroveň 50 USD.“
Americké ceny ropy sa držali tesne pod cenou 41 USD za barel kvôli obavám, že Organizácia krajín ťažiacich ropu (OPEC) nedokáže uspokojiť dopyt po rope, vyvolaný globálnou ekonomickou expanziou. Od začiatku roka sa ceny ropy zvýšili o vyše 8 USD alebo o 25 %, a to kvôli rýchlejšej spotrebe energie, než sa očakávalo a kvôli explozívnemu rastu dopytu v Číne. To pomohlo znížiť stav amerických zásob ropy a zvýšilo globálnu rafinérsku kapacitu. „Ak obchodníci uvidia, že svet sa nezastavil a nie je nič magické na hranici 40 USD, ktorá vykoľajuje ekonomický rast, začnú byť spokojní s touto úrovňou,“ povedal Horsnell.
Ani keby ceny klesli zo súčasnej výšky, importérske krajiny nemôžu očakávať veľkú úľavu. Nárast cien totiž prišiel počas 2. štvrťroka, kedy je svetový dopyt po rope sezónne nízky a vzbudzuje obavy z ďalšieho nárastu v čase, keď sa dopyt opäť zvýši. „Výrazný pokles cien ropy závisí od zvýšenia irackej produkcie alebo od vážneho poklesu rastu v Číne a USA,“ povedal Adam Sieminski z Deutsche Bank v Londýne. Krátkodobo však nič z toho nie je pravdepodobné, takže situácia na ropných trhoch sa zrejme nezmení. Informovala o tom agentúra Reuters.