Na slovenskom trhu si môžeme vyberať z množstva značkových i neznačkových počítačov. A práve značka je asi prvá vec, ktorú by sme si mali pri kúpe pécečka rozmyslieť. Značkové počítače budú vždy o niečo drahšie, dnes však už rozdiel medzi nimi a ich neznačkovou konkurenciou nie je taký priepastný ako v minulosti.
Renomovaná značka je navyše zárukou spoľahlivého a dlhodobého servisu (malý výrobca môže skrachovať). Okrem toho neznačkoví výrobcovia často skresajú cenu počítačovej zostavy na úkor jej kvality. Zákazník tak síce získa výkonnú zostavu, jej výkon je však brzdený niektorým pomalým komponentom (napríklad pevným diskom alebo operačnou pamäťou). Nehovoriac o tom, že neznačkový počítač sa môže dodávať s nelegálnym softvérom – hoci týchto prípadov je už menej ako v minulosti.
Windows či Linux?
V každom prípade, ak nechcete porušiť zákon, pýtajte si od predajcu originálny manuál a inštalačné cédečká k operačnému systému. Niektoré lákavo lacné počítače sa predávajú bez akéhokoľvek operačného systému (v reklamných inzerátoch je táto skutočnosť uvedená len drobným písmom). Ten si potom musíte dokúpiť.
Vo väčšine prípadov sa ako operačný systém dodávajú niektoré windowsy (Windows 98, ME, 2000 alebo najnovšie XP). Aj na Slovensku sa však už objavujú ponuky zostáv s operačným systémom Linux. Linux sa dá síce legálne stiahnuť z internetu a zadarmo používať, pre bežného používateľa však môže byť jeho konfigurácia príliš zložitá. Niekedy sa k novému pécečku ponúkajú aj ďalšie programy. Treba si však overiť, či ide o plné alebo len skúšobné verzie (tzv. shareware).
Výber komponentov
Základom každej počítačovej zostavy je procesor. Na bežné domáce použitie stačia lacnejšie procesory od AMD alebo Celeron od Intelu (Intel ho ponúka ako lacnejšiu verziu k svojim Pentiám). Čo sa týka taktovacej frekvencie, bohato stačí jeden gigahertz.
Výkonný procesor s malou operačnou pamäťou (RAM) je úplne zbytočný. Štandardnou veľkosťou je dnes 128 alebo 256 MB pamäte typu DDR. Pokiaľ ide o pevné disky, ťažko už dostať kúpiť menšie ako 20-gigabajtové. Bežnou veľkosťou je dnes 40 GB. Rýchlosť pevného disku by mala byť aspoň 5 400 otáčok za minútu, odporúčame však 7 200.
Dôležitým komponentom, ktorý začínajúci používatelia často podceňujú, je grafická karta. Má na starosti spracovanie všetkých dát, ktoré sa zobrazujú na monitore. Jej najdôležitejším parametrom je veľkosť videopamäte. Tá by mala byť aspoň 16 MB, pre počítačových hráčov aj 32 MB. Pri hrách je nevyhnutné, aby išlo o takzvanú 3D kartu (mnohé hry sa bez nej vôbec nedajú spustiť).
Samotný monitor nemusí byť zahrnutý v cene zostavy (tá je potom podozrivo lacná). Dnešným štandardom je 17-palcový monitor s rozlíšením 1 024 x 768 bodov a obnovovacou frekvenciou aspoň 85 hertzov.
Pokiaľ chcete na počítači hrať hry, prehrávať hudbu či video, nevyhnutnosťou je zvuková karta a reproduktory. Zvuk je dôležitý aj pri niektorých multimediálnych céderomoch, napríklad pri jazykových kurzoch. Zvuková karta je často integrovaná v základnej doske procesora, treba si to však overiť. Počítačové reproduktory sú väčšinou menej kvalitné než tie, ktoré sú určené pre spotrebnú elektroniku. Majitelia kvalitných hi-fi veží ich môžu prepojiť so zvukovým výstupom počítača, a získať tak nevšedný zážitok pri hraní hier či sledovaní filmov na DVD.
Práve spomínané DVD filmy si vyžadujú DVD-ROM mechaniku. Okrem toho sú dévederomy rýchlejšie ako klasické céderomy. Tie pomaly strácajú svoje opodstatnenie. Väčší zmysel má nahrávateľná CD-RW mechanika. Nahrávateľné DVD mechaniky sú zatiaľ príliš drahé.