Nemecké firmy a spoločnosti boli v apríli viac pesimistické v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom, čo vyplýva z prieskumu renomovaného mníchovského inštitútu IFO. Realizuje sa na základe vyjadrenia 6 000 predstaviteľov výkonných riadiacich štruktúr. Index, ktorý hodnotí dôveru podnikateľov v západných spolkových krajinách Nemecka, sa dostal v apríli na úroveň 93,3 bodu, hoci v marci vykazoval 93,9 bodu. Znamená to, že dôvera podnikateľov v tretej najväčšej ekonomike sveta sa znížila už deväť razy za ostatných desať mesiac a nemožno vylúčiť, ale skôr predpokladať, že tento ukazovateľ sa dostane v Nemecku počas roka 2001 pod hladinu 90 bodov.
Mníchovský výskumný inštitút Ifo oslovuje každý mesiac reprezentatívnu vzorku podnikateľov a tento pravidelný prieskum sa týka výroby, zásob, objednávok, cien a zamestnanosti. Výsledná hodnota indexu bola najvyššia v novembri 1990 (107,3 bodu) a najnižšie sa definovala v roku 1982 (75,7 bodu).
Nemecké firmy zaznamenali v marci najväčší pokles objednávok za ostatných šesť mesiacov a miera nezamestnanosti má vzostupnú tendenciu. Nič nenasvedčuje tomu, že by malo dôjsť k obratu, objednávky a produkcia v priemyselnom sektore sú chabé a ekonomika stále vykazuje pokles – konštatuje sa v analýze Ifo. Európska centrálna banka síce znížila 10. mája benchmarkovú sadzbu, čo je síce pre Nemecko pozitívny signál, avšak ekonomický efekt tohto kroku je veľmi limitovaný. Výkonná rada ECB bude zajtra opäť rokovať, no podľa prieskumu agentúry Bloomberg nemožno rátať s ďalším znížením úrokovej sadzby. V každom prípade Nemecko zaostáva za svojimi kľúčovými rivalmi v rámci EÚ. Európska komisia očakáva v krajinách eurozóny tempo rastu v roku 2001 na úrovni 2,8%, avšak v Nemecku má byť tento ukazovateľ iba na úrovni 2,2%. Inflácia v eurozóne dosiahla v apríli priemernú hodnotu 2,9%, čo je vysoko nad dvojpercentným limitom stanoveným ECB a prekročenie tohto limitu sa zaznamenáva už jedenásť po sebe nasledujúcich mesiacov. Očakáva sa, že index spotrebiteľských cien sa v Nemecku zvýši aj počas mája. Vysoké ceny energií a pohonných hmôt stále odčerpávajú zdroje od nemeckých spotrebiteľov, maloobchodný predaj poklesol v marci i v apríli a narastajúca miera nezamestnanosti nepredznamenáva zlepšenie v osobnej spotrebe, čo sústavne nabáda nemeckých ekonómov a analytikov k pochmúrnym náladám.