Po vstupe do Európskej únie (EÚ) 1. mája nečakajú slovenskú ekonomiku podľa analytikov prevratné zmeny.
„Keďže Slovensko je otvorená krajina a voľný obchod bol aj doteraz, veľa sa v tejto oblasti nezmení,“ domnieva sa si analytik Tatra banky Róbert Prega. Vstup môže podľa neho pozitívne vplývať napríklad na prílev zahraničného kapitálu, prípadne vytvoriť tlak na podniky v súvislosti s implementáciou európskej legislatívy. „Môže tiež podporiť vnútorný obchod so súčasnými členskými krajinami únie, pričom ich podiel na exporte sa môže priblížiť k 90 %,“ dodal. Pre ekonomiku však podľa neho bude dôležitejší až vstup do Európskej menovej únie (EMÚ). Ten predpokladajú Ministerstvo financií (MF) SR a Národná banka Slovenska (NBS) v roku 2008 alebo 2009, konkrétny termín by mal byť známy v druhej polovici tohto roka. „Pozitíva ako je voľný pohyb pracovných síl, či nákup pozemkov a nehnuteľností sú obmedzené prechodnými obdobiami, ktoré si jednotlivé členské štáty stanovili,“ skonštatoval Prega.
Podľa analytika ČSOB Mareka Gábriša Slovensko po vstupe čaká dobiehanie únie. „Bude to však beh na dlhú trať. Ak by slovenská ekonomika rástla 4 % HDP ročne a krajiny únie 2 %, 70 % priemeru únie dosiahne SR asi za 20 rokov,“ odhaduje Gábriš. Tento predpoklad by mal byť reálny v prípade, že sa únie nebude rozširovať o ďalšie chudobné krajiny. „Slováci majú nízke mzdy, takže by sme mali EÚ dobiehať nielen čo sa týka cenovej úrovne, ale aj v oblasti miezd. Veľký cenový šok po vstupe nepredpokladám,“ dodal Gábriš.
Rezort financií vo východiskách rozpočtu verejnej správy na roky 2005 až 2007 predpokladá najbližšie tri roky dynamický rast ekonomiky v priemere na úrovni 4,7 %. Zároveň by mali dynamicky rásť reálne mzdy, v roku 2005 o 3,7 %, a vyššie majú byť aj dôchodky, ktoré sa v budúcom roku zvýšia v stálych cenách o 4 %.
Reálny rast HDP v tomto roku by mal byť na úrovni 4,1 %. Podľa MF by ho mal podporiť hlavne zahraničný dopyt a postupné oživenie domáceho dopytu. Na výkonnosť ekonomiky bude pozitívne vplývať vstup SR do EÚ ako aj efekt z vyššieho počtu pracovných dní. Podľa prognózy MF, v roku 2005 dôjde k zvýšeniu rastu ekonomiky na 4,3 %, pričom sa vytvorí HDP v hodnote 1,384 bilióna Sk v bežných cenách. V roku 2007 by mala ekonomika vytvoriť HDP v objeme 1,6 bilióna Sk pri 4,7-% raste.
Rast spotrebiteľských cien by podľa MF mal od augusta spomaliť pod 8 %. V druhom polroku ceny potravín a celková inflácia budú mierne ovplyvnené aj prijatím spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ. Priemerná ročná miera inflácie by mala v tomto roku dosiahnuť 8,1 %. V roku 2005 očakáva MF priemernú celkovú infláciu na úrovni 4 %, v roku 2006 by to malo byť už len 2,9 % a 2,5 % v roku 2007.