Nákupy devíz zo strany zahraničia asi spôsobovalo oslabovanie českej koruny. Popoludní sa však situácia otočila a domáce nákupy korún posunuli kurz na záverečných 43,40 Sk za euro.
V najbližších dňoch vidíme „range“ pre korunu v rozsahu 43,50 až 43,30 Sk za euro, v horizonte troch mesiacov, v závislosti od postupu privatizácie a napätia na politickej scéne – napríklad v súvislosti s prerokovaním reformy verejnej správy v parlamente ako aj vyriešenie korupčného škandálu na Úrade vlády – by koruna mohla plazivo posilniť do blízkosti 43,00 – 43,20 Sk za euro.
Voči doláru koruna končila na 48,73 Sk za dolár (bid) a voči českej korune na 1,255 Sk za jednu českú korunu (bid).
Komerčné banky vstúpili do novej periódy plnenia povinných minimálnych rezerv s denným podstavom likvidity 700 mil. Sk, v priebehu stredy sa však dostali do denného nadstavu 200 mil. Sk. Na účtoch v centrálnej banke v stredu deponovali 31,2 mld. Sk, čo na kumulatívnej báze predstavuje plnenie na 99,23 %. Počas dňa z trhu odišli prostriedky z pondelkového sterilizačného repotendra v objeme 20 mld. Sk a do sektora sa vrátilo 21,150 mld. Sk zo splatného repotendra.
Podľa dílera Tatra banky Miloslava Paracku je pravdepodobné, že likviditu bánk zvýšili aj zdroje, ktoré niektoré komerčné banky uložili v Národnej banke Slovenska v pondelok v rámci jednodňových repoobchodov. Vo štvrtok deň sektor opustí 1,83 mld. Sk z emitovaných štátnych bondov.
Ministerstvo financií SR v stredu vypísalo budúcotýždňovú aukciu ročných štátnych bondov. Zrejme vzhľadom na nízku úspešnosť tohtotýždňovej aukcie sa rozhodlo zvýšiť kupónový výnos o 0,05 percentuálneho bodu na 7,65 % p.a., plánovaný objem rezort financií nezmenil a ponechal na 3,5 mld. Sk.
Problémom emisií týchto cenných papierov však podľa Paracku nie je výška kupónu, ale fakt, že bankový sektor je zaplavený reštrukturalizačnými dlhopismi. Banky tak vo svojich portfóliách držia veľký objem štátnych cenných papierov. Zvýšenie kupónu preto podľa dílera medzi domácimi subjektmi neprinesie nových investorov. „Zo strany zahraničia by mohol zvýšený kupón prilákať nových hráčov, ich účasť však zostáva otázna,“ skonštatoval Paracka.
Obchodovanie na peňažnom trhu sa v stredu sústredilo takmer výlučne na jednodňové zdroje, ich cena sa pohybovala na 7,2 / 7,3 % p.a. Odchod prostriedkov z emitovaných dlhopisov podľa Paracku dostane banky do mierneho podstavu likvidity, čo zrejme povedie k nárastu úrokových sadzieb jednodňových zdrojov. „Ich cena by však nemala prekonať 7,5 % p.a.,“ povedal. Týždňové až deväťmesačné úložky sa kótovali na 7,5 / 7,6 % p.a. a ročné na 7,4 / 7,5 % p.a. Paracka zmenu cien dlhších depozít neočakáva.