Včerajší vývoj na európskych trhoch jemne posilnil nádeje, že zmätok, ktorý nastal po teroristickom útoku na Spojené štáty, sa postupne eliminuje.
Ceny akcií, hoci sú stále nestabilné, sa včera dostali nad nízke úrovne, ktoré dominovali na začiatku ranného obchodovania, čo bolo spôsobené aj ďalšími posunmi smerom nadol na ázijských trhoch.
Včera vykázal nemecký DAX iba mierny pokles o 0,9%, britský FTSE 100 sa upevnil o 0,8%, no francúzsky CAC-40 sa skĺzol o 3,7%.
Dramatická však zostala situácia v Ázii, kde japonský Nikkei 225 znížil svoju hodnotu o 6,6%, čo je nové 17-ročné minimum a opätovné prelomenie 10 000-bodovej psychologickej hranice. Nikkei 225 včera uzatváral na hladine 9 610 bodov.
Tokijské regulačné autority zároveň znížili na polovicu denný limit cenových pohybov.
Hongkongský Hang Seng prepadol o 10% a juhokórejský Kospi dokonca o 12,2%.
Analytici sa stále snažia horúčkovito nájsť správny odhad, aké dôsledky vyvolajú brutálne útoky proti USA.
Možno však očakávať prípadný ďalší vzostup akciového trhu v súvislosti s nádejami, že Európska centrálna banka dnes rozhodne o znížení základnej úrokovej sadzby.
Pôvodné očakávania vychádzali z toho, že sadzba zostane zrejme nezmenená, ak sa inflácia bude vzďaľovať od limitnej, dvojpercentnej hodnoty. Udalosti v Spojených štátoch však tento pôvodný model môžu korigovať.
Nálady na trhu posilnili aj sľuby hlavných svetových centrálnych bánk, vrátane ECB a Federal Reserve, že poskytnú dostatok likvidity na udržanie chodu svetovej ekonomiky a na odvrátenie hrozby globálnej recesie.
Hoci sa ceny dlhopisov, ropy a zlata v utorok zvýšili, pretože investori hľadali v čase neistôt „bezpečné prístavy“, včera sa situácia vrátila do pôvodného stavu. Trhy teda v tomto smere dokázali určité „zdanie poriadku“.
Veľká pozornosť sa upriamuje na izraelský akciový index TA 100, ktorý napriek izraelsko-palestínskemu konfliktu vykazuje relatívne stabilnú úroveň. Po informáciách o tragickom dianí v New Yorku a vo Washingtone poklesol o 2,2% a ustálil sa na hladine 398,07 bodu z predchádzajúcej hodnoty 407,1 bodu. Do záveru obchodovania sa TA 100 znížil o 2,34%.
Izraelský šekel, ktorý pozvoľna klesal na terajšie trojročné minimum oslabil voči doláru a obchodoval sa v relácii 4,41 šekelu/USD. Dodajme, že izraelská mena bola za ostatných 12 mesiacov bez výraznejších výkyvov, no od začiatku augusta sa znehodnotila až o 2,7%.
Pred teroristickým útokom na Spojené štáty obchodníci nespájali menové pohyby s dlhotrvajúcim krviprelievaním medzi Izraelom a Palestínou, čo by sa logicky dalo očakávať. Po agresii na Washington a New York však na izraelskom akciovom trhu zavládlo zdesenie – stále totiž nie je oficiálne zadokumentované, či existuje väzba teroristov, ktorí vykonali barbarský akt v USA, na Blízky východ a ak áno, aký bude mať tento fakt dosah na celkovú blízkovýchodnú konšteláciu a izraelsko-palestínsky konflikt.
Práve toto je faktor, ktorý doteraz nikto nezohľadnil, konštatuje sa v štúdii najväčšej izraelskej banky Bank Hapoalim. V dokumente sa ďalej dodáva, že je iba veľmi komplikované odhadnúť všetky následné efekty tragických udalostí, ktoré sa stali v USA a až do vyšetrenia celého pozadia tragédie možno očakávať paniku na izraelskom akciovom trhu, paniku, ktorá je na všetkých svetových trhoch, no osobitne na rozvíjajúcich sa, emerging markets.
Izraelskí analytici preto budú v maximálnej pohotovosti, aby mohli reagovať na rôzne varianty potencionálnych dôsledkov útoku na USA.
Dodajme, že podľa najnovších dát Ústredného štatistického úradu má dosiahnuť rast hrubého domáceho produktu v Izraeli 0,6%, hoci ministerstvo financií prognostikovalo na rok 2001 jednopercentný rast HDP. Počas minulého roka dosiahol tento ukazovateľ hodnotu 6%.
Vzhľadom na spomínaný pozvoľný pokles izraelského šekelu díleri až do katastrofického vývoja v USA neočakávali „útok“ na izraelskú menu, čo bolo osobitne podporované výbornými makroekonomickými výsledkami. Za ne sa považuje najmä historicky nízky pomer zahraničného dlhu k HDP, udržateľný deficit izraelskej obchodnej bilancie a menové rezervy v objeme 22 miliárd dolárov.
Doteraz bol izraelsko-palestínsky konflikt vo vzťahu k devízovým trhom iba akousi „dymovou clonou“ a dianie na týchto trhoch podmieňovali v prevažnej miere ekonomické dáta, avšak po tragickom utorku sa môže všetko zmeniť, najmä ak dôjde na Blízkom východe k eskalácii napätia, hovorí sa v štúdii Lehman Brothers.
Do útoku na americké mestá sa dianie na Blízkom východe limitovalo určitými hranicami a trh izraelsko-palestínsky konflikt akoby ignoroval. Utorkový barbarský akt však predstavuje bod, ktorý môže dianie na izraelskom finančnom trhu zvrátiť.
Včera už druhý deň nefungovali v USA kľúčové akciové trhy a burzy, čo sa stalo vôbec po prvý raz od skončenia II. svetovej vojny.
V hlavných finančných centrách sveta sa suspendovalo aj obchodovanie amerických akcií.