Pri hodnotení podnikateľského prostredia v SR prevládajú pozitíva nad negatívami. Počas štvrtkového diskusného fóra HN Clubu na tému Podnikateľské prostredie v Českej republike a na Slovensku to skonštatoval prezident Združenia podnikateľov Slovenska Bratislava Ján Oravec. „Slovenskú republiku minulý rok vyhlásila Svetová banka za najlepšiu krajinu v zlepšovaní podnikateľského prostredia, čo je výborné hodnotenie slovenskej hospodárskej politiky,“ povedal Oravec. Od začiatku svojej samostatnej existencie však podľa neho prešlo Slovensko dlhým vývojom.
„Česká republika mala po vzniku samostatného štátu lepší štart ako SR, čím si zabezpečila okamžitý prílev priamych zahraničných investícií, skonštatoval predseda predstavenstva spoločnosti Slovnaft, a.s. Bratislava Slavomír Hatina. Podľa neho je však súčasný stav podnikateľského prostredia v oboch krajinách na porovnateľnej úrovni. Na prekonanie počiatočných nedostatkov SR mali počas uplynulých 11 rokov vplyv najmä reformy. Samotné reformy rozdelil Oravec na tie, ktoré Slovensko vykonalo do roku 1998 a zlikvidovalo tak zaostávanie SR za inými tranzitívnymi krajinami a na reformy, ktoré Slovensku zabezpečili predstih pred týmito krajinami. Do prvej skupiny zaradil hlavne privatizáciu bánk, dereguláciu citlivých cien či zabezpečenie celkovej makroekonomickej stability. Druhú skupinu podľa neho tvoria reformy trhu práce, daňového a dôchodkového systému, podnikateľského prostredia, školstva, zdravotníctva a verejných financií. „Niektoré reformy by mohli byť urobené inak, napriek tomu však zaviedli rozhodujúce zmeny, ktoré pozitívne ovplyvnia ekonomickú situáciu aj do budúcna,“ uviedol Oravec.
„Slovensko má vysoký potenciál na dobudovanie dopravnej a hospodárskej infraštruktúry, využitie európskych fondov, daňové prostredie a lacná kvalifikovaná pracovná sila sú veľké lákadlá pre zahraničných investorov,“ podčiarkol predseda predstavenstva skupiny Skanska CZ, a.s. Praha Zdeněk Burda. Slovensko je podľa neho veľmi perspektívnym trhom a práve uskutočňované reformy by mohli jeho atraktívnosť ešte zvýšiť. Rast slovenskej ekonomiky v tomto roku predpokladá Európska komisia na úrovni vyše piatich percent, kým v ČR sa predpokladá rast len okolo 3,3 %. V porovnaní s českým podnikateľským prostredím dosahuje Slovensko podľa Hatinu horšie výsledky len pri miere inflácii, nezamestnanosti, výške odvodov a nákladoch na založenie podnikov. Dodal však, že podnikateľské prostredie v SR zhoršujú faktory ako vymožiteľnosť práva, nejednoznačnosť a časté zmeny zákonov, korupcia na úradoch, daňové zaťaženie a vysoké úrokové miery.