ČLÁNOK




Plnenie kritérií EMÚ je dôležitejšie ako euro
14. októbra 2002

Budúci slovenský minister financií Ivan Mikloš prisľúbil rýchlu reformu verejných financií a redukciu fiškálneho deficitu, aby Slovensko mohlo v priebehu štyroch rokov dosiahnuť cieľové úrovne nevyhnutné pre prijatie eura. Na druhej strane však Mikloš vyjadril rezervovanosť voči prílišnému ponáhľaniu sa s prijatím eura v SR. Dodal, že po menovaní novej slovenskej vlády na budúci týždeň sa ujme funkcie ministra financií. Jednou z hlavných úloh nového kabinetu bude reforma verejných financií, ktoré trpia vysokými deficitmi a nespoľahlivou metodikou.

Mikloš povedal, že približovanie sa k štandardom Európskej únie (EÚ) by mohlo znamenať pre SR v blízkej budúcnosti zvýšenie fiškálneho deficitu, avšak dodal, že Slovensko by malo splniť cieľ pre fiškálny deficit 3 % hrubého domáceho produktu (HDP), potrebný na prijatie eura, do roku 2006. „Našou ambíciou je zredukovať deficit o polovicu do konca funkčného obdobia nastupujúcej vlády,“ povedal Mikloš.

V roku 2002 by mal celkový fiškálny deficit SR dosiahnuť podľa očakávaní úroveň 4,7 % HDP, avšak na tento údaj mali skresľujúci vplyv jednorazové príjmy z deblokácie ruského dlhu. Ak by sa do kalkulácie celkových rozpočtových príjmov nezahrnuli deblokácie, deficit by bol približne o jeden percentuálny bod vyšší. „Chceme výrazne zvýšiť transparentnosť rozpočtu, avšak zrejme nebude dostatok času na to, aby sa tak stalo presne v súlade s normami EÚ už na budúci rok. V budúcom roku plánujeme deficit vo výške približne 5 % HDP,“ povedal Mikloš a dodal, že bude presadzovať predaj štátnych podielov v čiastočne sprivatizovaných štátnych podnikoch, ako sú napríklad distribútori energie a iné firmy. Zámerom je získať prostriedky na financovanie reformy problémového priebežného dôchodkového systému.

Napriek svojmu proreformnému prístupu sa však Mikloš stavia konzervatívne k názorom svojich predchodcov, že Slovensko by sa malo snažiť o rýchle prijatie eura. Uviedol, že táto záležitosť je „otvorená pre diskusie“. „Poznám stanoviská centrálnej banky. Sú to relevantné argumenty. Na druhej strane je tu otázka výrazne nižších cenových úrovní v SR, a je tu aj tempo približovania cenových úrovní,“ povedal Mikloš. Centrálna banka SR oznámila, že Slovensko by malo prijať euro čo najskôr, teda asi dva-tri roky po vstupe do Európskej únie, aby ochránilo svoju malú a otvorenú ekonomiku pred externými šokmi a aby mu to pomohlo udržať fiškálnu disciplínu. Mikloš na druhej strane povedal, že Slovensko by sa malo snažiť približovať čo najväčšmi k plneniu Maastrichtských kritérií. „Neznamená to však, že o vstup do Európskej menovej únie (EMÚ) musíme požiadať okamžite po tom, ako splníme kritériá,“ dodal. Vyjadril tiež nesúhlas so svojim predchodcom Františkom Hajnovičom, že Slovensko by malo na budúci rok emitovať eurobondy s cieľom pokryť splatný zahraničný dlh vo výške 1 mld. USD.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 12. 2024

USD 1,040 0,000
CZK 25,135 0,030
GBP 0,828 0,002
HUF 411,730 2,970
CAD 1,499 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS